Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 lipca 2020 r., sygn. II SA/Rz 1416/19
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Elżbieta Mazur-Selwa /spr./ WSA Joanna Zdrzałka Protokolant referent Patrycja Bar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lipca 2020 r. sprawy ze skargi W. Ł. na decyzję A. z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od A. na rzecz skarżącego W. Ł. kwotę 500 zł /słownie: pięćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem kontroli jest decyzja Wojewody [....] (dalej: "Wojewoda", "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") z dnia [...] października 2019 r., nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Starosty [...] (dalej: "organ I instancji") z dnia [...] kwietnia 2019 r., [...], nr [...] zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą dla firmy A, ul. [...], [...] ( dalej: "inwestor"), pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej o oznaczeniu [...] na działce nr 4759 w miejscowości L., gmina [....].
W podstawie prawnej decyzji powołano art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.; dalej: "k.p.a.").
W uzasadnieniu decyzji, organ pierwszej instancji wskazał że wniosek jest kompletny. Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor dołączył wymagane dokumenty, "o których mowa w art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz.U. z 2019 r., poz. 1186; dalej: "P.b.") tj.: projekt budowlany wykonany przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia wraz z niezbędnymi uzgodnieniami, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla wnioskowanej inwestycji wraz z postanowieniami o sprostowaniu ( dalej: "decyzja lokalizacyjna"). Ustalając strony postępowania organ wziął pod uwagę obszar oddziaływania przedmiotowej inwestycji, gdzie poziom pól elektromagnetycznych na dowolnej wysokości ma przekraczać dopuszczalny poziom określony w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów ( Dz.U. z 2003 r., Nr 192, poz. 1883; "dalej: "rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych"). Mając na uwadze powyższe ustalenia organ I instancji zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę wnioskowanej inwestycji.