Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. II SA/Po 1050/19

 

Dnia 1 lipca 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Wiesława Batorowicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 lipca 2020 roku sprawy ze skargi E. K. i J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia [...] września 2019 r., nr [...], odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...].

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Kolegium wskazało, że decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r Prezydent Miasta K. ustalił na rzecz T. S. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wbudowanym, na terenie położonym w K., przy ul. [...], oznaczonym w ewidencji gruntów jako działki nr [...] i [...] (obręb [...]). Pismem z dnia [...] lipca 2019 r. E. K. i J. K. (dalej: skarżący) wystąpili do Kolegium o stwierdzenie nieważności ww. decyzji wskazując, że kwestionowana decyzja została wydana z rażącym naruszeniem przepisów prawa. Wskazali, że nie byli stroną postępowania w sprawie warunków zabudowy, a ich zdaniem powinni być, ponieważ są właścicielami nieruchomości bezpośrednio graniczącej z planowaną inwestycją. Skarżący zarzucili naruszenie art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1945, dalej: u.p.z.p.) w zw. z § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) poprzez wydanie decyzji o warunkach zabudowy w sytuacji, w której organ nie wyznaczył obszaru analizowanego i nie przeprowadził na nim analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Zarzucili naruszenie art. 61 ust. 1 pkt. 1 u.p.z.p. w zw. z § 4, 5, 6, 7 i 8 Rozporządzenia poprzez wydanie decyzji o warunkach zabudowy określającej parametry, cechy i wskaźniki zabudowy w sytuacji, w której nie wiadomo na jakiej podstawie zostały one przez organ wyznaczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00