Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 lipca 2020 r., sygn. II SA/Po 936/19

Organy nadzoru budowlanego oceniając zaistnienie samowoli budowlanej mają obowiązek sięgnięcia do przepisów obowiązujących w dacie wykonania robót budowlanych.

Teza od Redakcji

Dnia 10 lipca 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant St. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2020 roku sprawy ze skargi K. K. na decyzję W. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2019 roku, nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] lutego 2019 roku Nr [...], II. zasądza od Inspektor Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego kwotę [...]- zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. (dalej w skrócie: PINB), decyzją z [...] lutego 2019 r. o nr [...] nakazał inwestorowi - K. K. rozbiórkę budynku gospodarczego na nieruchomości w R. [...], gm. W., działka nr ewid.[...] i [...].

W uzasadnieniu wyjaśniono, iż Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. w dniu [...] sierpnia 2015 r. wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie budowy budynku gospodarczego wybudowanego przez ewid. [...]. Pismem z dnia [...] września 2015 r. poinformował, że przedmiotowy budynek został wybudowany na działkach nr ewid.[...] i [...] w R. w zbliżeniu do granicy z działką nr ewid. [...]. Wyjaśniono, ze podczas kontroli przeprowadzonej w tym zakresie w dniu [...] lipca 2015 r. pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w S. ustalili, że inwestor - K. K. na działce nr ewid.[...], której jest właścicielem, i działce nr ewid.[...], którą najmuje od Nadleśnictwa W. z siedzibą w N. [...], gm. W., w 2013 r. wybudował budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy [...] m2. Konstrukcji ścian złożona jest z prefabrykowanych elementów betonowych płotu, konstrukcja dachu jest jednospadowa drewniana pokryta blachą trapezową lakierowaną z rynną i rurą spustową PCV. Wewnątrz znajduje się utwardzenie z betonu i płytek terakota. Okno w ścianie szczytowej drewniane i brama metalowa. Obiekt oddalony jest od budynku mieszkalnego w odległości 3,54 m i z drugiego końca ściany 2,92 m. Ściana szczytowa z bramą i oknem oddalona jest od ogrodzenia od strony drogi gruntowej w odległości 3,35 m i 3,80 m. Inwestor nie przedstawił kontrolującym żadnych dokumentów potwierdzających legalność wybudowanego budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00