Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 lipca 2020 r., sygn. I SA/Kr 1320/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek Sędziowie: WSA Inga Gołowska WSA Urszula Zięba (spr.) Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2020 r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - skargę oddala -

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 4 września 2019r. wydał interpretację indywidualną o nr [...], w której stwierdził, że stanowisko B. Sp. z o. o. w K. dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu nieodpłatnie udostępnionych pracownikom kwater noclegowych - jest nieprawidłowe.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. W dniu 11 lipca 2019r. wpłynął do organu wniosek ww. Spółki o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w ww. zakresie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe. Sp. B. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje szereg projektów budowlanych na terytorium Polski. Wnioskodawca zwykle pełni rolę generalnego wykonawcy dla klientów z branży przemysłowej i handlowej. Oferta obejmuje przede wszystkim realizację "pod klucz" budynków magazynowo-logistycznych, budynków biurowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczno-sanitarną. Wnioskodawca jest pracodawcą w rozumieniu ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018r., poz. 917, ze zm., dalej: "Kodeks pracy", "k.p."). Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Niniejszy wniosek dotyczy: kierownika projektu, kierownika budowy, inżyniera budowy, inżyniera ds. elektrycznych i sanitarno-instalacyjnych, specjalisty ds. gwarancyjnych, pracowników, którzy w przyszłości zostaną zatrudnieni na innych stanowiskach, niż ww. i będą wykonywać pracę na zasadach opisanych poniżej (dalej łącznie, jako: "Pracownicy"). W umowach o pracę określono, że do zakresu obowiązków Pracowników należą, m.in. następujące czynności: wykonywanie przedmiarów robót, negocjacje i zlecanie usług podwykonawcom (po uprzedniej zgodzie przełożonego), koordynacja i nadzór budowy, odbiory robót od podwykonawców, nadzór nad robotami gwarancyjnymi, współudział przy kalkulowaniu projektów, przygotowanie dokumentacji technicznej dotyczącej pozwolenia na budowę i dokumentacji wykonawczej, rozliczanie projektów i odbiór robót. W umowach o pracę określono, że Pracownicy świadczą pracę w różnych miejscach, przy realizacji inwestycji budowlanych prowadzonych na terenie całego kraju. Miejscem pracy Pracowników jest cale terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podróże Pracowników nie stanowią podróży służbowych w rozumieniu Kodeksu pracy. W związku z realizacją obowiązków wynikających z umów o pracę, Pracownicy przemieszczają się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka ponosi koszty noclegów Pracowników w hotelach albo koszty wynajmu mieszkań dla Pracowników w przypadkach, gdy: czas niezbędny w celu wykonania zadania nie pozwala na jego rozpoczęcie i zakończenie tego samego dnia oraz zapewnienie Pracownikom noclegu w pobliżu miejsca wykonywania obowiązków służbowych ma na celu zoptymalizowanie czasu i kosztów pracy Pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00