Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 lipca 2020 r., sygn. I SA/Gl 141/20
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Sędziowie WSA Beata Machcińska (spr.), Adam Nita, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A GmbH w L. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A GmbH w L. w Szwajcarii (dalej "skarżąca" lub "spółka" lub "wnioskodawca") jest interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej również "organ interpretacyjny") w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. We wniosku o wydanie interpretacji spółka przedstawiła następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Jest podmiotem z siedzibą w Szwajcarii, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny w Polsce, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie handlu towarami.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka nabywa usługi logistyczno-magazynowe, jako jeden z usługobiorców podmiotu z siedzibą w Polsce, specjalizującego się w świadczeniu tego rodzaju usług (dalej: "Operator Logistyczny"), jak również tzw. pomocnicze usługi logistyczne (opisane szczegółowo w dalszej części wniosku) od A1 sp. z o.o. Podmioty te zarejestrowane są jako podatnicy VAT czynni w Polsce (dalej "Usługodawcy").
Spółka wskazała, że w toku kontroli podatkowej wszczętej wobec spółki w zakresie podatku od towarów i usług kontrolujący, w zakresie stanu faktycznego, ustalili m.in., że spółka nabywa usługi logistyczne obejmujące: przechowywanie towarów, przygotowywanie zamówień klientów na wysyłkę/dostawę, oznaczenie towarów, inne usługi zwiększające wartość towarów, zajmowanie się zwrotami towarów, prowadzenie e-magazynu dla towarów klientów, planowanie i zarządzanie transportem, usługi związane ze śledzeniem transportu. W ramach usług spółka nie nabywa jakiejkolwiek powierzchni/magazynów będących w używaniu Operatora Logistycznego. Zgodnie z ustaleniami z Operatorem Logistycznym, personel spółki ma prawo dostępu do nieruchomości, w godzinach otwarcia oraz odbywa się to pod nadzorem pracowników oraz za zgodą Operatora Logistycznego. Ponadto spółka nabywa dodatkowe usługi logistyczne i magazynowe od podmiotu A1 Sp. z o. o., a które są konieczne dla zapewnienia sprawnego działania CEDC, realizowane są w tej samej lokalizacji, tj. na terenie Operatora Logistycznego. Kontrolujący wskazali również, iż "Spółka A GmbH przy wykorzystaniu na terytorium Polski infrastruktury oraz personelu, należącego do Operatora Logistycznego, a także A1 Sp. z o.o. w sposób zorganizowany oraz ciągły, prowadzi działalność, w ramach której dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kontrolujący stwierdzili, że spółka posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju w miejscu świadczenia usług logistycznych w magazynie prowadzonym przez Operatora Logistycznego. Spółka, nie zgadzając się z wnioskami kontroli, wniosła zastrzeżenia i wyjaśniania do protokołów (dalej "zastrzeżenia"), które nie zostały przez kontrolujących uwzględnione; w dniu złożenia przez spółkę wniosku o wydanie interpretacji nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola celno-skarbowa, a w zakresie objętym wnioskiem sprawa nie została rozstrzygnięta decyzją lub postanowieniem (pismo organu z dnia 3 września 2019 r. w aktach sprawy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right