Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. III SA/Gd 357/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Janina Guść po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 lipca 2020 r. sprawy ze skargi B. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka 1.uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia 6 listopada 2019 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej B. C. 240 ( dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 6 listopada 2019 r., nr [...] Wójt Gminy odmówił B. C. przyznania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, wnioskowanej na M. N..
Organ I instancji stwierdził, że strona w dniu 18 czerwca 2019 r. wniosła o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka na dziecko - M. N., załączając tłumaczenie apostylli stanowiącej nierozłączną część postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 9 lipca 2018 r.
Organ I instancji wskazując na treść art. 15b ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych stwierdził, że M. N. ukończył w dniu 20 września 2019 r. 14 lat, wniosek został złożony w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 9 lipca 2018 r., przeciętny dochód M. N. nie przekracza ustawowego kryterium uprawniającego do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, natomiast wnioskodawczyni nie jest ani rodzicem , ani opiekunem prawnym, ani też opiekunem faktycznym dziecka, to znaczy żadną z osób wymienionych w art. 15b ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, której mogłoby świadczenie przysługiwać.
W ocenie organu I instancji z treści postanowienia Sądu Rejonowego wynika, że ojciec dziecka jest nieznany, a władza rodzicielska matce dziecka została ograniczona, podczas gdy art. 145 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że opiekę ustanawia się dla małoletniego w wypadkach przewidzianych w tytule II tego kodeksu. Zgodnie z art. 94 § 3 k.r.o. jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani, ustanawia się dla dziecka opiekę. Wobec tego, jeżeli sąd nie orzekł o zawieszeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej nie można mówić, że rodzicowi nie przysługuje władza rodzicielska i ma miejsce ustanowienie opiekuna, o którym mowa w prawie polskim.