Wyrok WSA w Kielcach z dnia 8 maja 2019 r., sygn. II SA/Ke 238/19
Ochrona zdrowia
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy inspektor sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2019r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej SKO) utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Wójta Gminy z dnia [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Decyzją z dnia 20.11.2018r. organ I instancji odmówił C. B. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem A. B. - z uwagi na fakt, że jego niepełnosprawność nie powstała przed ukończeniem 18. roku życia ani też w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia, a nadto z powodu pozostawania przez C. B. w związku małżeńskim.
Odwołanie od ww. decyzji złożyła C. B., wskazując na konieczność sprawowania całodobowej opieki nad niepełnosprawnym mężem, co uniemożliwia jej podjęcie zatrudnienia.
SKO, utrzymując w mocy zakwestionowane rozstrzygnięcie, nie podzieliło stanowiska organu I instancji co do tego, że wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na pozostawanie w związku małżeńskim. Zdaniem Kolegium art. 17 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych nie może mieć zastosowania w sytuacji gdy z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego występuje sam małżonek. Fakt pozostawania w związku małżeńskim nie może być zatem wyłączną przesłanką do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.