Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Wr 190/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Marta Semiczek, sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi A S.A. z/s w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej spółki kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Skarżąca - A S.A. - wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 102, dalej: ustawa VAT), dotyczących opodatkowania czynności wykonywanych w związku z realizacją umów/porozumień dot. testowania towarów.

Jak wynikało z akt sprawy we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej skarżąca, opisując stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, podała, że jej podstawowa działalność obejmuje produkcję metali w pełnym ciągu technologicznym począwszy od wydobycia rud metali w kopalniach spółki przez ich wstępną przeróbkę, aż po wytworzenie metali w procesach hutniczych. Z uwagi na skomplikowanie ww. procesów, co wymaga materiałów i urządzeń o określonych parametrach (uwzględniających specyfikę realizowanych procesów produkcyjnych oraz wymogi technologiczne), strona otrzymuje od podmiotów zewnętrznych produkowane przez nie bądź będące w ich posiadaniu towary lub materiały celem ich przetestowania pod kątem przydatności (możliwości wykorzystania) w realizowanym procesie produkcyjnym. Przekazanie towarów następuje nieodpłatnie na podstawie umowy bądź porozumienia zawieranego przez spółkę z podmiotami przekazującymi. Treść takiej umowy/porozumienia (dalej: umowa) określa zawsze rodzaj przekazywanego towaru, okres oraz sposób jego wykorzystania, a w niektórych przypadkach również obowiązki informacyjne nałożone na spółkę mające na celu udokumentowanie zużycia testowanego towaru. Przekazanie stronie tych towarów ma na celu sprawdzenie ich przydatności w prowadzonej działalności gospodarczej i ułatwienie podjęcia decyzji, co do ewentualnego zakupu testowanych towarów. W praktyce, w zależności od rodzaju i właściwości testowanego towaru, dochodzi do jego zwrotu po okresie wskazanym w umowie, bądź też do ich całkowitego lub częściowego zużycia, jeżeli wynika to z normalnego zużycia zgodnego z przeznaczeniem, np. w procesie produkcyjnym. Za otrzymane towary i ich sprawdzenie w trakcie testów strona nie otrzymuje ani nie ponosi odpłatności. Niektóre umowy zobowiązują skarżącą do wyrażenia opinii na temat testowanych towarów bądź do sporządzenia raportów zawierających opracowanie wyników z przeprowadzonych prób/testów. Mając na względzie różnorodność zapisów zawieranych w tym zakresie w umowach regulujących obowiązki ciążące na obu stronach, zapisy te można zakwalifikować do trzech kategorii,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00