Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. III SA/Wa 2084/19

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Sobocha, Sędziowie asesor WSA Piotr Dębkowski (sprawozdawca), sędzia WSA Jacek Kaute, Protokolant referent stażysta Agata Szczepanik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi M.T. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lipca 2019 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.160.2019.2.KF w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 24 czerwca 2019 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej DKIS) wpłynął wniosek M. T. o wydanie interpretacji przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm., dalej Updof).

We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynikało, że 24 marca 2010 r. strona zawarła ze spółką T. umowę cesji wierzytelności. Wspomniana spółka przeniosła odpłatnie na wnioskodawcę cześć wierzytelności, która przysługiwała jej wobec spółki K. W związku z umową wnioskodawca uzyskał prawo do dochodzenia od K. kwoty 556.000zł wraz ze wszystkimi związanymi prawami, np. prawem do odsetek.

W dniu 18 września 2018 r. wnioskodawca zawarł ze spółką T. warunkową umowę cesji wierzytelności, która przysługiwała mu wobec spółki K. W umowie cesji strony zastrzegły, że płatność w kwocie 750.000 zł nastąpi w dniu podpisania warunkowej cesji wierzytelności, zaś pozostała kwota zostanie uiszczona w terminie 30 dni od uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu w postępowaniu upadłościowym spółki K. W umowie strony uzgodniły, że własność wywrze skutki prawne jeśli cedent odda głos "za" przyjęciem propozycji układowych przedstawionych przez K. W przeciwnym razie cedent i cesjonariusz dokonają zwrotu wzajemnych świadczeń, zaś wierzytelność dalej będzie pozostawała po stronie wnioskodawcy. W odpowiedzi na wezwanie organu do uzupełnienia stanu faktycznego wnioskodawca podał, że przedmiotem jego działalności nie był obrót wierzytelnościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00