Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2020 r., sygn. III SA/Wa 2058/19

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Jacek Kaute, sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant referent Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi M. reprezentowanego przez K. z siedzibą w Korei Południowej na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Pierwszego M. Urzędu Skarbowego w W. (dalej zwany "Naczelnikiem US") decyzją z dnia [...] listopada 2018 r., odmówił Ministry of Strategy and Finance z siedzibą w Korei Południowej (dalej zwana "Stroną", "Skarżącą" lub "MOSF") działającej za pośrednictwem K. I. C. (dalej zwana "KIC") stwierdzenia nadpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w łącznej kwocie 705 050 zł, pobranego od dywidend wypłaconych w latach 2010-2014 przez polskich płatników.

Organ pierwszej instancji ustalił, że Strona wnioskiem z 23 grudnia 2015 r. wystąpiła do Naczelnika US o stwierdzenie nadpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w łącznej kwocie 705 050 zł pobranego z tytułu dywidend wypłaconych w latach 2010-2014 przez polskich płatników. Argumentował, że żądana nadpłata powstała w wyniku orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 10 kwietnia 2014 r. w sprawie C-190/12 Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company (dalej także: wyrok TSUE C-190/12) opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C 175/5 z 10 czerwca 2014 r., tom 57, oznaczającego, że w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z tytułu dywidend wypłacanych przez polskie spółki, funduszom z siedzibą poza terytorium Unii Europejskiej przysługuje prawo do zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na analogicznych zasadach, jakie znajdują zastosowanie do funduszy krajowych i funduszy z siedzibą w Unii Europejskiej, w zakresie w jakim istnieje podstawa do wymiany informacji między organami podatkowymi tych państw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00