Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Rz 302/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Ewa Partyka Sędziowie NSA Małgorzata Wolska /spr./ WSA Joanna Zdrzałka po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] września 2019 r., nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. H. kwotę 497 zł /słownie: czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M.H. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej "SKO" lub "Kolegium") z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] wydana w przedmiocie odmowy całkowitego zwolnienia z ponoszenia opłaty za pobyt ojca w Domu Pomocy Społecznej (dalej "DPS").
W podstawie prawnej SKO powołało art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. oraz art. 64 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1507 ze zm. - zwana dalej "u.p.s.").
Z akt administracyjnych sprawy wynika, że na podstawie decyzji z dnia [...] września 2014 r. znak: [...] ustalono M.H. odpłatność za pobyt ojca - M.H. w Domu Pomocy Społecznej od dnia [...] września 2014 r. w wysokości 2 511,96zł miesięcznie. SKO decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. ([...]) odmówiło stwierdzenia nieważności wyżej wskazanej decyzji. Następnie decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r. ([...]) utrzymało w mocy własną decyzję z [...] kwietnia 2015 r. Natomiast decyzją z dnia [...] września 2016 r. ([...]) odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [....] września 2014 r.
W dalszej kolejności wnioskiem z [...] marca 2018 r. M.H. zwrócił się o zwolnienie z obowiązku ponoszenia opłaty za pobyt ojca - M.H. w DPS w [...] począwszy od [...] września 2014 r. Jako podstawę wskazał art. 64 ust. 2 u.p.s. Podał, że poza więzami krwi pomiędzy nim a ojcem nie ma żadnych więzi, ojciec jest dla niego osobą obcą. Po rozwodzie rodziców nie utrzymywał z nim kontaktu. W wyroku rozwodowym ojcu ograniczono władzę rodzicielską i zobowiązano go do płacenia alimentów na rzecz syna. Ponieważ ojciec nie wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego toczyło się wobec niego postępowanie karne, a w jego następstwie komornik prowadzi egzekucję alimentów. Wnioskodawca podkreślił, że wszystko co osiągnął było wyłącznie zasługą jego ciężkiej pracy, którą musiał podjąć wcześnie z uwagi na brak środków utrzymania siebie i matki. Aktualnie opiekuje się matką, u której ujawniła się schizofrenia, co spowodowało konieczność zaangażowania własnych środków finansowych w leczenie i codzienną nad nią opiekę. Podał, że obciążenie go opłatą za osobę, której nie zna i od której nie otrzymał żadnej pomocy ani wsparcia, stanowi nadmierne obciążenie i jest rażąco niesprawiedliwym działaniem organu administracji.