Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 12 marca 2019 r., sygn. II SA/Rz 1403/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka WSA Marcin Kamiński Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2019 r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia z ponoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. H. kwotę 600 zł /słownie: sześćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M.H. uczynił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2018 r., nr [...], wydaną w sprawie odmowy zwolnienia go z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

Wnioskiem z dnia 15 marca 2018 r. M.H. reprezentowany przez adwokata wniósł do dyrektora miejskiego ośrodka pomocy społecznej w [...] żądanie zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłaty za pobyt swego ojca M.H. w domu pomocy społecznej w [...]. Wniosek ten oparto na podstawie art. 64 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 r., poz. 1508 ze zm.; zwana dalej u.p.s.). W jego uzasadnieniu opisano stan faktyczny i prawny sprawy ponoszenia przez wnioskodawcę odpłatności, zwracając uwagę m.in. na decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] września 2014 r., którą wnioskodawca został zobowiązany do ponoszenia opłaty za pobyt M.H. w DPS w [...]. Szczególny charakter złożonego wniosku polega według pełnomocnika na tym, iż poza obiektywnymi więzami krwi pomiędzy stroną a pensjonariuszem nie było żadnych innych więzi, zaś ojciec jest dla strony osobą zupełnie obcą. M.H. nie utrzymywał żadnych kontaktów z biologicznym ojcem. Przed Sądem Okręgowym w [...] zapadł wyrok orzekający rozwód między matką strony a M.H. (ojcem strony). W wyroku orzeczono na rzecz małoletniego wówczas M.H. alimenty od ojca oraz ograniczono mu władzę rodzicielską. M.H. (ojciec) nigdy nie wywiązywał się z obowiązków łożenia na rzecz swego małoletniego syna. Pozostawił rodzinę i syna samych sobie, bez środków utrzymania i jakiegokolwiek wsparcia. Ojciec nigdy nawet nie rozmawiał z synem. Wszystko co osiągnął w swym życiu M.H. (wnioskodawca) było wyłącznie zasługą jego ciężkiej pracy, którą musiał podjąć wcześnie ze względu na brak środków na utrzymanie siebie i swojej matki. Aktualnie M.H. opiekuje się matką, u której w ostatnim czasie ujawniła się ciężka choroba. M.H. jest osobą młodą, mającą w swoich planach założenie rodziny oraz rozwój kariery zawodowej. Obowiązek comiesięcznego ponoszenia opłaty za osobę, której tak naprawdę nie zna, od której sam nie otrzymał nigdy żadnej pomocy i wsparcia, ani która nigdy nie łożyła na jego utrzymanie, stanowi dla strony nadmierne obciążenie. Do opisanego wniosku załączono między innymi decyzję z dnia [...] września 2014 r., na mocy której Prezydent Miasta [...] zobowiązał M.H. do wnoszenia opłaty za pobyt ojca w DPS w wysokości 2511,96 zł miesięcznie, począwszy od 22 września 2014 r., to jest od dnia wydania decyzji zobowiązującej do wnoszenia opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00