Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Po 268/20

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Spółka S.A. z siedzibą w K. wnioskiem z dnia [...] lutego 2020 r. wystąpiła do Prezydenta Miasta o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1785 ze zm. - dalej: "u.p.o.l.").

W opisie stanu faktycznego wskazano, że wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie produkcji przemysłowej, w posiadaniu, którego znajdują się nieruchomości położone na terenie Miasta K., w tym budowle w rozumieniu u.p.o.l. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, zobowiązanym do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a posiadane środki trwałe, stanowiące jednocześnie przedmioty opodatkowania - budowle w rozumieniu u.p.o.l., amortyzuje podatkowo, dokonując od nich odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z posiadaniem budowli uiszcza na rzecz organu podatkowego podatek od nieruchomości, a podstawę opodatkowania ustala w oparciu o art. 4 ust. 1 pkt 3-6 u.p.o.l. Posiadane przez wnioskodawcę budowle z biegiem czasu zostają zamortyzowane w całości, w związku z czym nie są dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne. Wnioskodawca wskazuje, że opisane w stanie faktycznym budowle nie stanowiły przedmiotu leasingu, jak również nie było dokonywanej w stosunku do nich aktualizacji wyceny środków trwałych.

Na tle powyższego stanu faktycznego wnioskodawca zadał pytanie: czy podstawę opodatkowania dla budowli całkowicie zamortyzowanych będzie stanowiła ich wartość ustalona na dzień 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego, uwzględniająca dotychczas poczynione odpisy amortyzacyjne od tychże budowli zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00