Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 listopada 2020 r., sygn. I SA/Po 371/20
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont WSA Barbara Rennert (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 03 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Spółki A S.A. w P. na interpretację indywidualną Dyrektora [...] z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] maja 2020 r. Spółka A wniosła skargę na interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z [...] kwietnia 2020 r. nr [...], wydaną w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
W dniu [...] stycznia 2020 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji, w którym skarżąca w ramach opisu zdarzenia przyszłego wskazała, że jest polską spółką akcyjną należąca do Grupy kapitałowej [...] posiadającą siedzibę na terytorium Polski i prowadzącą działalność polegającą m.in. na inżynierii otworów wiertniczych (świadczy usługi wiercenia i końcowego uzbrajania lądowych otworów wiertniczych, usługi testowania i stymulacji złóż węglowodorów, usługi rekonstrukcji i likwidacji odwiertów oraz usługi przygotowania placów wiertniczych). Spółka podlega na terytorium RP opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości uzyskanych przez nią dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Istotnym czynnikiem dla zapewnienia płynności działania przez spółkę i osiągnięcia konkurencyjności na rynku jest dostęp do profesjonalnych usług związanych z jej działalnością, których wykonanie zleca podmiotom trzecim nieposiadającym na terytorium RP siedziby lub zarządu oraz podlegającym w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W celu udoskonalenia swoich usług spółka podpisała umowę o współpracy z niemieckim podmiotem (wykonawcą), polegającej na realizacji projektu badawczego. Celem wdrożenia projektu będzie wyciągnięcie wniosków, czy zastosowanie systemu będącego w posiadaniu wykonawcy, który przewiduje eksploatację dwupaliwową w trybie pracy z gazem płynnym za pomocą systemu modernizacyjnego, będzie technicznie i logistycznie możliwe dla rodzaju prac, które wnioskodawca wykonuje za pomocą swoich urządzeń, oraz jaki pozytywny wpływ może mieć zastosowanie technologii na paliwo o redukcję emisji spalin. Strony umowy przewidziały wdrożenie prac zgodnie z przedstawionymi w niej etapami. Po zrealizowaniu wszystkich etapów projektu oraz dokonaniu zapłaty całości wynagrodzenia przez wnioskodawcę, nastąpi przeniesienie prawa własności wszelkich urządzeń zamontowanych przez wykonawcę w urządzeniu testowym na wnioskodawcę. Ponadto, z chwilą powstania wyników (raportu końcowego) wykonawca przeniesie na spółkę wszelkie majątkowe prawa autorskie. Wyniki te będą bowiem stanowić utwory w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1231; dalej: "u.p.a."). W umowy strony ustaliły wypłatę wynagrodzenia w etapach (zaliczka, część wynagrodzenia po czterech etapach, ostatnia wypłata po ostatnich dwóch etapach).