Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Go 853/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Asesor WSA Jarosław Piątek Protokolant st.sekr.sąd. Elżbieta Dzięcielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi W.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] lipca 2019 r. W.S. wystąpił do Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej o udzielenie różnych form pomocy w tym o udzielenie pomocy informacyjnej i pieniężnej oraz rzeczowej w sprawie przygotowania wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich.

W ramach wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracowników organu, ustalono, że W.S. oczekuje pomocy w przeciwdziałaniu dyskryminacji w zakresie spraw mieszkaniowych, przywrócenia do pracy, pomocy pieniężnej w celu złożenia wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich, na zakup żywności i utrzymanie oraz oczekuje papieru do postępowań sądowych i tuszu, jak również pomocy informacyjnej potrzebną do przygotowania i wniesienia wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Decyzją z dnia [...] września 2019 r., nr [...], Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej, działający z upoważnienia Burmistrza, powołując się na art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 - określanej dalej jako k.p.a.) oraz art. 106 ust. 4, art. 36 pkt 1 lit. c), art. 107, art. 7 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 i 2, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 2, art. 39 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1508 ze zm. - określanej dalej jako u.p.s.), odmówił przyznania stronie świadczenia pieniężnego w formie zasiłku celowego w lipcu 2019 r.

W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że podczas wywiadu środowiskowego strona podniosła przede wszystkim kwestie dotyczące spraw mieszkaniowych oraz przywrócenia do pracy. Odnosząc się do tych kwestii organ wyjaśnił, że wielokrotnie w licznej korespondencji (pismo nr [...] z dnia [...] lipca 2017 r., pismo nr [...] z dnia [...] listopada 2017 r., pismo nr [...] z dnia [...] listopada 2017 r., pismo nr [...] z dnia [...] grudnia 2017 r.), jak również podczas wizyty w miejscu zamieszkania informowano stronę, że sprawy mieszkaniowe nie należą do kompetencji organu I instancji, wskazując na możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej świadczonej przez radców prawnych, adwokatów w punkcie Bezpłatnych Porad Prawnych przy Starostwie Powiatowym. Strona poinformowała, że zgłosiła się do powyższego punktu porad prawnych, jednak nie uzyskała satysfakcjonującej pomocy. Strona otrzymała również pismo z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, znak: [...] z dnia [...] stycznia 2018 r. z informacją, że organ pomocy społecznej nie ma obowiązku reprezentowania jej w postępowaniu dotyczącym przyznania mieszkania, ponieważ nie jest to jego zadanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00