Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 lutego 2020 r., sygn. I SA/Ol 771/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski asesor WSA Katarzyna Górska ( sprawozdawca ) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2020r. sprawy ze skarg A. T. na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013r. oraz odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za styczeń i czerwiec - grudzień 2013r. oraz z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014r. oraz odsetek za zwłokę od nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za styczeń - lipiec i październik - listopad 2014r. oddala skargi.

Uzasadnienie

Skargi A T (dalej: "podatnik", strona" lub "skarżący") dotyczą decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej: "organ odwoławczy" lub "DIAS") utrzymujących w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego(dalej: "organ pierwszej instancji" lub "NUS") z dnia "[...]" 2018 r. "[...]" i "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. i 2014 r. oraz odsetek za zwłokę od nieregulowanych w obowiązującym terminie płatności zaliczek.

Z akt sprawy wynika, że w objętym decyzją okresie skarżący prowadził działalność gospodarczą pod nazwą T w M, zakresie usług transportu towarów poza granicami kraju.

Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej organ pierwszej instancji wydał decyzje, w których zakwestionował koszty uzyskania przychodów (dalej: "k.u.p."), a mianowicie wydatki wynikające faktur z wystawionych przez firmę D w M (dalej: "D") - 20 faktur wystawionych w 2013 r. oraz 9 faktur wystawionych w 2014 r., dokumentujących nabycie benzyny i oleju napędowego, zdaniem NUS, nie odzwierciedlających rzeczywistych transakcji. Przyczyną uznania, że faktury te stwierdzają czynności niedokonane, było ustalenie, że zachodzi niezgodność pomiędzy fakturami posiadanymi przez stronę oraz kopiami tych faktur znajdującymi się u wystawcy. Według NUS, przedstawione przez stronę do kontroli i ujęte w ewidencji faktury VAT zakupu paliwa, rzekomo wystawione przez firmę D, o tożsamych numerach, dokumentowały nabycie przez stronę paliwa w znacznie wyższej ilości oraz wartości niż sprzedaż wykazana na fakturach posiadanych i ujętych w ewidencji sprzedaży w firmie D. Porównując wartość faktur znajdujących się w posiadaniu podatnika i faktur przedłożonych przez D za okresy objęte decyzjami stwierdzono, że wartość netto zakupów dokonanych przez stronę od D jest wyższa od sprzedaży wykazanej w dokumentacji D, wynikającej z kopii faktur znajdujących się w dokumentacji księgowej tego podmiotu, o kwotę "[...]" zł (2013 r.) oraz o kwotę "[...]" zł (2014 r.). O kwoty te pomniejszono wydatki każdego roku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00