Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Po 1005/19
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Asesor WSA Jan Szuma (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] [...] września 2019 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] września 2019 r., [...] Inspektor Nadzoru Budowlanego (zwany dalej "Inspektorem Wojewódzkim"), po rozpoznaniu odwołania M. B., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (zwanego dalej "Inspektorem Powiatowym") z dnia [...] lipca 2019 r., [...], którą nakazano odwołującej się dokonać rozbiórki budynku gospodarczego o wymiarach 2,47 x 5,74 m, wiaty o wymiarach 3,15 x 3,60 m oraz budynku gospodarczego o wymiarach 3,14 x 3,75 m, zlokalizowanych na działce [...] położonej przy [...] w [...].
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach udokumentowanych w aktach sprawy.
Od 2007 r. w odniesieniu do zabudowy na działce [...] w [...] przy [...] prowadzone jest postępowanie w sprawie samowolnej zabudowy. W jego ramach wydano kilka decyzji w obu instancjach, przy czym z perspektywy niniejszej sprawy istotne jest, że na pewnym etapie - pismem z dnia [...] października 2014 r., [...] Inspektor Powiatowy, wykonując wskazania Inspektora Wojewódzkiego z poprzedniej decyzji kasacyjnej, rozdzielił toczące się postępowanie na dwa odrębne w odniesieniu do poszczególnych obiektów przyjmując za kryterium podziału - kryterium podstaw prawnych prowadzonych czynności. Postępowanie pod dotychczasowym znakiem prowadzono dalej w odniesieniu do obiektów oznaczonych roboczo jako:
1. budynek gospodarczy,
2. wiata rekreacyjna oraz
3. budynek gospodarczy.
Nowy znak nadano natomiast wydzielonemu postępowaniu [...], które prowadzono w odniesieniu do obiektów roboczo oznaczonych jako: