Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Ol 652/19
Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło ( sprawozdawca ) Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski asesor WSA Katarzyna Górska Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2020r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za lipiec 2017r. oddala skargę.
Uzasadnienie
A.K. (dalej powoływani jako, "strona", "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej (dalej również jako DIAS) z dnia "[...]" r., w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za lipiec 2017 r.
Jak wynika z akt sprawy i uzasadnienia zaskarżonego rozstrzygnięcia strona w dniu "[...]"r. złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za lipiec 2017 r. w kwocie 11.219 zł. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że strona nie będąc zarejestrowanym podatnikiem złożyła deklarację VAT-7 za lipiec 2017 r. wykazując w niej podatek należny w kwocie 11.219,00 zł w związku ze sprzedażą działki przeznaczonej pod zabudowę. Działka ta wchodziła w skład gospodarstwa rolnego o powierzchni 3 ha 82 ary otrzymanego przez stronę w 1999 r. w formie darowizny od rodziców. Grunt w 2016 r. został podzielony na 19 działek, w tym wytyczono 3 drogi wewnętrzne. Wójt Gminy wydał dla ww. działek decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie działki od 1999 r. były i są wykorzystywane rolniczo. Strona nie podjęła żadnych działań mających na celu ich uatrakcyjnienie, nie doprowadziła żadnych mediów, nie prowadziła działań marketingowych, nie utwardzała dróg. Podział geodezyjny dokonany został w celu efektywnego zarządu majątkiem osobistym. Zdaniem strony sprzedaż majątku osobistego, który został nabyty w 1999 r. nie w celach sprzedaży nie stanowi działalności gospodarczej, a tym samym nie podlega opodatkowaniu VAT. Powołując się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby (C-180/10) i Emilian Kuć, Halina Jeziorska-Kuć (C-181/10). Wskazano, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży jak też okoliczność, iż przed sprzedażą dokonany został podział gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej łącznej ceny nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.