Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Bd 988/19

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Klotz Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Jakub Jagodziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi E. K. i K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu zagospodarowania nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] września 2019 r. (znak [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję Wójta Gminy [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego i zobowiązało E. K. oraz K. K. - właścicieli nieruchomości oznaczonej geodezyjnie nr [...] (położonej w W. N., gmina [...]) do przywrócenia sposobu zagospodarowania tej nieruchomości do stanu sprzed [...] grudnia 2004 r. poprzez zaprzestanie wykorzystywania jej na cele cięcia, formatowania i wykańczania kamienia ozdobnego i kamieni dla budownictwa.

Powyższa decyzja zapadła w następujących okolicznościach sprawy.

Postępowanie w przedmiocie ustalenia zgodności zagospodarowania nieruchomości oznaczonej nr [...] z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostało wszczęte [...] lutego 2011r. na skutek zawiadomienia zgłoszonego przez K. K. - domagającego się nałożenia na właścicieli w/w nieruchomości wydania nakazu przywrócenia poprzedniego stanu zagospodarowania terenu (poprzez użytkowania działki na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na cięciu i formatowaniu kamieni budowlanych). Sprawa była już czterokrotnie przedmiotem rozpoznania przed organami obu instancji i Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, a także przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Decyzją z [...] stycznia 2016 r. Wójt Gminy [...], działając na podstawie art. 105 § 1 i art. 107 § 1 k.p.a. w zw. z art. 59 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (aktualnie Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 - dalej powoływana jako "u.p.z.p".), umorzył postępowanie administracyjne jako bezprzedmiotowe wskazując, że nie doszło do zmiany zagospodarowania terenu na nieruchomości nr [...] w rozumieniu art. 59 ust. 3 u.p.z.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00