Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Bk 62/20
Policja; Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marek Leszczyński, asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska,, , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 24 stycznia 2020 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi D. D. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie służby w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżone w przedmiotowej sprawie rozstrzygnięcie zostało oparte na następujących ustaleniach faktycznych i prawnych.
Podaniem z dnia [...] lutego 2019 r. D. D. (dalej powoływany jako "skarżący") zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji w B. z prośbą o wydanie zaświadczenia uprawniającego do podwyższenia emerytury w związku z pełnieniem służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, za każdy rok pełnionej służby w Policji tj. za lata 2005 - 2019. Skarżący zaznaczył równocześnie, że wnosi o wydanie zaświadczenia za okres służby w Komisariacie Policji II w B. oraz w Wydziale Patrolowo -Interwencyjnym Komendy Miejskiej Policji w B.
W związku z powyższym wnioskiem Komendant Miejski Policji w B. przeprowadził postępowanie wyjaśniające, które miało na celu zbadanie, czy wnioskodawca spełnia przesłanki do wydania zaświadczenia o żądanej treści. Na podstawie akt osobowych oraz informacji przesłanych przez Komendanta Komisariatu Policji II w B. i Naczelnika Wydziału Patrolowo Interwencyjnego ustalono, że skarżący pełnił służbę w Policji od dnia [...] listopada 2003 r. do [...] lutego 2019 r., a od dnia [...] maja 2005 r. do dnia [...] lutego 2019 r. pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Policji w B. i zajmował kolejno stanowiska służbowe: aplikanta Referatu Patrolowego Sekcji Prewencji Komisariatu Policji II w B., dzielnicowego Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komisariatu Policji II w B., a od [...] czerwca 2018 r. - pełniącego obowiązki referenta Referatu Patrolowego I Wydziału Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w B.. Na podstawie zakresu obowiązków sporządzonych we wnioskowanym okresie organ ustalił również, iż do głównych zadań policjanta należały: czynności patrolowe w patrolach pieszych i zmotoryzowanych, udział w zabezpieczaniu imprez o charakterze masowym, udział w działaniach przywracających naruszony porządek prawny, ochrona życia ludzi i mienia, przeprowadzanie wywiadów i rozpoznania w przydzielonym rejonie służbowym, pełnienie służby obchodowej. Przy czym, jak stwierdził, podczas ich wykonywania nie zaistniały warunki, których wystąpienie powodowałoby zagrożenie dla jego życia lub zdrowia. Organ zwrócił się również do Naczelnika Wydziału Kryminalnego KMP w B. o przeanalizowanie toku służby wnioskodawcy pod kątem pełnienia jej w warunkach szczególnie zagrażających życiu lub zdrowiu, a w szczególności, czy w okresie pełnienia służby były prowadzone postępowania w sprawach o czyn z art. 222 kodeksu karnego, 223 kk, 224 kk i 226 kk, w których skarżący występował jako pokrzywdzony. W wyniku analizy dokumentacji służbowej ustalono, że tylko w jednym postępowaniu wszczętym w dniu [...] czerwca 2005r., skarżący występował jako pokrzywdzony przestępstwem naruszenia nietykalności i znieważenia funkcjonariusza z art. 222 § 1 kodeksu karnego.