Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. IV SA/Wa 2077/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Sękowska, Sędziowie sędzia WSA Jarosław Łuczaj, asesor WSA Agnieszka Wąsikowska (spr.), Protokolant spec. Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi R. M. i A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] marca 2019 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżących R. M. i A. M. solidarnie kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania R. i A. M. od decyzji Burmistrza [...] nr [...] z dnia [...] marca 2019 r. ustalającego na wniosek D. P. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania wraz z nadbudową i rozbudową budynku gospodarczego na budynek o funkcji mieszkalno-usługowej (biuro BHP) na terenie działek o nr ew. [...], [...] obręb [...], o powierzchni łącznej 999 m2 położonych w miejscowości [...], oznaczonych literami [...] na mapie w skali 1:500 stanowiącej załącznik graficzny do niniejszej decyzji - utrzymało w mocy ww. decyzję organu I instancji.

Organ odwoławczy wskazał, że organ I instancji prawidłowo wytyczył obszar analizowany i przeprowadził na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.) dalej u.p.z.p. W toku postępowania wskazano, że w obszarze analizowanym znajdują się budynki stanowiące zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i zabudowę zagrodową, nie ma natomiast zabudowy usługowej. Organ II instancji wskazał, że planowana inwestycja polegająca na zmianie sposobu użytkowania wraz z nadbudową i rozbudową budynku gospodarczego na budynek o funkcji mieszkaniowo - usługowej (biuro BHP) będzie uzupełniać istniejącą w obszarze zabudowę o funkcji mieszkaniowej o funkcję usługową. Kolegium uznało, że parametry dla planowanej inwestycji (linie zabudowy, wskaźnik wielkość powierzchni zabudowy, szerokość elewacji frontowej, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, geometra dachu) zostały ustalone w sposób zgodny z przepisami § 4-8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r. Nr 164, poz. 1588) oraz wynikami przeprowadzonej analizy. Poza tym organ odwoławczy zaznaczył, że projekt decyzji organu I instancji został sporządzony przez osobę uprawnioną wpisaną na listę [...] Okręgowej Izby Architektów, zgodnie z art. 5 pkt 4 i art. 60 ust. 4 u.p.z.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00