Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Po 826/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi K. B. na postanowienie Wojewody z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta [...], decyzją z dnia [...] lutego 2019 r., nr [...] ([...]) zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę dla [...] Sp. z o. o. obejmującego elektrownię wiatrową [...] wraz z infrastrukturą towarzyszącą (drogą wewnętrzną, placem manewrowym), na dz. nr: [...], obręb [...], gm. [...].

K. B. (dalej: skarżący) reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, pismem z dnia [...] maja 2019 r., wniósł odwołanie od decyzji organu I instancji. Odwołanie nie było opatrzone podpisem.

Wojewoda, postanowieniem z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...], stwierdził niedopuszczalność odwołania.

Organ odwoławczy wskazał, że odwołanie pełnomocnika skarżącego nie zostało opatrzne własnoręcznym podpisem (pod złożonym odwołaniem widnieje jedynie pieczątka pełnomocnika skarżącego), zatem Wojewoda wezwał pełnomocnika odwołującego w trybie art. 64 § 2 k.p.a., do uzupełnienia odwołania o brakujący podpis. Dodatkowo załącznikiem do wezwania było wniesione odwołanie. W wezwaniu pouczono odwołującego, że nieusunięcie wymienionego braku wniosku we wskazanym terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania spowoduje ujemne skutki procesowe określone w art. 134 k.p.a. Wezwanie z dnia [...] maja 2019 r. zostało również przesłane do wiadomości skarżącemu. Powyższe wezwanie z dnia [...] maja 2019 r. zostało odebrane przez pełnomocnika skarżącego w [...] czerwca 2019 r. a przez skarżącego w dniu [...] czerwca 2019 r. Pismem z dnia [...] lipca 2019 r. (data wpływu do urzędu [...] czerwca 2019 r.) pełnomocnik skarżącego wystosował odpowiedź na wezwanie z której wynika, iż w załączeniu przesyła podpisane odwołanie. Jednak zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że przesłane przez pełnomocnika odwołującego odwołanie wraz z pismem z dnia [...] lipca 2019 r. nie jest podpisane, a nadal widoczna jest wyłącznie pieczątka pełnomocnika skarżącego. W wezwaniu z dnia [...] maja 2019 r. wskazano, że w przypadku nieusunięcia braków w wyznaczonym terminie zostanie wydane postanowienie na podstawie art. 134 k.p.a. o niedopuszczalności odwołania. W związku z powyższym, pomimo wezwania pełnomocnika skarżącego o podpisanie się pod odwołaniem, przedłożone przez pełnomocnika skarżącego odwołanie z dnia [...] maja 2019 r. nie jest podpisane, dlatego też zasadnym jest skorzystanie przez organ odwoławczy z dyspozycji art. 134 k.p.a. i wydanie postanowienia o niedopuszczalności odwołania z powodu braku formalnego wniesionego podania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00