Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. III SA/Lu 357/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal Sędzia WSA Anna Strzelec (sprawozdawca) Protokolant Referent Jacek Zięba po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 3 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi D. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: organ odwoławczy, Kolegium), po rozpatrzeniu odwołania D. I. (dalej: skarżący), utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] (dalej: organ I instancji) z dnia [...] stycznia 2019 r. w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w formie egzaminu państwowego.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2018 r. Komendant Wojewódzki Policji w L. zwrócił się do Starosty [...] o skierowanie skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami w ramach posiadanych uprawnień w związku z przekroczeniem 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Decyzją z dnia [...] stycznia 2019 r. organ I instancji, działając na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.),skierował skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w formie egzaminu państwowego.

D. I. wniósł odwołanie od powyższej decyzji. Skarżący argumentował, że nie przekroczył dopuszczalnej liczby punktów karnych, a organ pominął okoliczność, że punkty powinny być "kasowane" po upływie roku i wziął pod uwagę okres dwóch lat zliczając punkty karne skarżącego.

W wyniku ponownego rozpoznania sprawy Kolegium utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wskazał, że Komendant Wojewódzki Policji w L. we wniosku o skierowanie skarżącego na sprawdzenie kwalifikacji w zakresie posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami poinformował, iż skarżący w okresie od dnia [...] września 2016 r. do dnia [...] czerwca 2017 r. naruszył przepisy ruchu drogowego, za które otrzymał łącznie 30 punktów. Jednocześnie w uzasadnieniu wniosku wskazano za jakie naruszenie przepisów skarżący otrzymał wyżej wymienione punkty karne i w jakiej wysokości. Tym samym, w ocenie Kolegium, okoliczności faktyczne nie pozostawiają wątpliwości co do wypełnienia ustawowych przesłanek obligatoryjnego skierowania skarżącego na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00