Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. III SA/Gd 627/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędzia WSA Felicja Kajut, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Kinga Czernis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2015 r. sprawy ze skargi K. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 18 czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badanie psychologiczne celem ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 18 czerwca 2015 r. (nr [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Starosty z dnia 16 grudnia 2014 r. (nr [...]), którą organ skierował K. L. na badania psychologiczne.
W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Decyzją z dnia 16 grudnia 2014 r. (nr [...]) Starosta, działając na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j.: Dz.U. z 2014 r. poz. 600 ze zm.) oraz § 6 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2012 r. w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii oraz szczegółowych warunków i trybu kierowania na badania lekarskie lub badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu (Dz.U. z 2013 r. poz. 9), skierował K. L. na badanie psychologiczne przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.
W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 3 listopada 2014 r. do Starostwa Powiatowego w K. wpłynął wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia 29 października 2014 r. (nr l.dz. [...]) o skierowanie K. L. (dalej zwanego: "stroną", "skarżącym") na badanie psychologiczne. Z wniosku tego wynika, że w okresie 1 roku od dnia popełnia pierwszego naruszenia strona przekroczyła liczbę 24 punktów, otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Opisane we wniosku okoliczność uzasadniają konieczność przeprowadzenia badania psychologicznego, w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.