Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Sz 795/23

Ruch drogowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi A. W. na czynność Komendanta Policji z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy skorygowania wpisu w ewidencji kierowców oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 23 czerwca 2023 r., działając przez adwokata, A. W. dalej również jako: "skarżący", "strona", wezwał Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie do usunięcia naruszenia prawa poprzez wykreślenie z ewidencji wpisów punktów karnych w liczbie 20, przypisanych za wykroczenia z dnia 11 czerwca 2020 r.

W uzasadnieniu skarżący wskazał, że do dnia 4 czerwca 2018 r., zgodnie z treścią art. 130 ust. 1 ustawy Prawa o ruchu drogowym, Policja prowadziła ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Określonemu naruszeniu przypisywano odpowiednią liczbę punktów w skali od 0 do 10 i wpisywano do tej ewidencji. Przywołując treść § 2 ust. 1 oraz § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. z 2012 r. poz. 488), strona wskazała, że ww. akt wykonawczy w momencie popełnienia przez niego wykroczeń w czerwcu 2020 r. był uchylony podobnie jak i art. 130 - wspomnianej ustawy. Dlatego brak było podstawy prawnej do przypisania skarżącemu liczby 20 punktów karnych za dokonane wykroczenia. Wzywający zakwestionował możliwość przypisania także ewentualnych punktów tymczasowych.

Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, dalej również jako: "organ", pismem z dnia 4 lipca 2023 r, nr [...], w odpowiedzi na powyższe pismo z dnia 23 czerwca 2023 r. poinformował, że brak jest podstaw prawnych oraz faktycznych do przychylenia się do wniosku.

Odnosząc się do stwierdzenia strony jakoby art. 130 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, dalej również jako: "p.r.d.", został uchylony w dniu 4 czerwca 2018 r. organ poinformował, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 957 ze zm.), dalej zwana również jako: "ustawa zmieniająca", przepis art. 130 p.r.d., w brzmieniu obowiązującym do dnia 4 czerwca 2018 r., (stanowiący podstawę do wydania rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego - Dz. U. 2012 r. poz. 488, dalej zwane również "rozporządzeniem"), stosowany był do dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wprowadzenie, przekazywanie, gromadzenie i udostępnianie z centralnej ewidencji kierowców danych o naruszeniach, o których mowa w art. 130 p.r.d. Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy zmieniającej przewidziano, że komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych, o których mowa w ust. 1 ogłasza w swoim dzienniku urzędowym Minister właściwy do spraw informatyzacji, tj. Minister Cyfryzacji, w terminie co najmniej trzech miesięcy przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonych w tym komunikacie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00