Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Lu 522/19
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz (sprawozdawca) Sędzia WSA Grzegorz Grymuza Protokolant Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Wojtas po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi [...] Stowarzyszenia [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: Kolegium), po rozpatrzeniu odwołania [...] Stowarzyszenia [...]" w R. (dalej: Stowarzyszenie) oraz odwołania P. F. od decyzji Burmistrza Miasta B. (dalej także: organ pierwszej instancji) z [...] r., znak: [...], w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego określonej jako "Montaż instalacji radiokomunikacyjnej telefonii komórkowej O. P. S.A. <<[...]>> z konstrukcjami wsporczymi anten i urządzeń telekomunikacyjnych, na budynku o wysokości 11,50 m n.p.t." na działce nr ewid.[...], przy ul. [...] w B., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.) - utrzymało tę decyzję w mocy.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Kolegium wyjaśniło, iż organ pierwszej instancji, po rozpoznaniu wniosku O. P. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka"), decyzją z [...] r. ustalił lokalizację wskazanej wyżej inwestycji celu publicznego. Organ pierwszej instancji wskazał, iż wnioskowane zamierzenie inwestycyjne spełnia wymogi określone w przepisach odrębnych oraz jest zgodne z warunkami określonymi w dokonanych uzgodnieniach. W treści decyzji określił w szczególności rodzaj inwestycji i jej lokalizację, warunki i zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych, warunki w zakresie ochrony środowiska i zdrowia ludzi, ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury, warunki w zakresie komunikacji i infrastruktury technicznej oraz wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich. Lokalizację inwestycji przedstawił na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000 stanowiącej załącznik nr [...] do decyzji, a wyniki analizy warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz stanu faktycznego i prawnego terenu w załączniku nr [...] do decyzji. Przeprowadzona analiza warunków i zasad zagospodarowania terenu wykazała, że wnioskowana inwestycja zlokalizowana jest w centrum miasta, gdzie występuje zwarta zabudowa o zróżnicowanej funkcji. Istniejąca stacja (kod stacji [...]) zlokalizowana jest w B. przy ul. [...], w bezpośrednim sąsiedztwie terenów oświaty, administracji (budynek Urzędu Miasta), kultury (biblioteka), a także terenów miejskich z zabudową mieszkaniową wielorodzinną i jednorodzinną, usługową oraz terenów zielonych (skwery, parki). Ponadto inwestycja zlokalizowana jest na terenie działki, która przylega do pasów drogowych ulicy [...] oraz ulicy [...]. W terenie objętym analizą znajdują się budynki zabytkowe, w związku z czym o wnioskowanym zamierzeniu inwestycyjnym należy powiadomić L. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W postępowaniu dochowano procedur informowania stron o przebiegu postępowania oraz uzyskano wymagane przepisami prawa uzgodnienia, które organ opisał.