Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Gl 1462/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), , , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 grudnia 2019r. sprawy ze sprzeciwu A sp. z o. o. sp. k. w C. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego stanu użytkowania budynku oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w J. decyzją z [...] r. nr [...]nakazał A sp. z o.o. z siedzibą w C. (dalej strona lub skarżący) przywrócenie poprzedniego stanu użytkowania budynku "[...]" zlokalizowanego na działce nr 1 położonego przy ul. [...] w J., poprzez zaniechanie użytkowania budynku jako żłobek, siłownia i fitness oraz usunięcie wyposażenia służącego do prowadzenia przedmiotowej działalności. W uzasadnieniu decyzji organ ten wpierw przybliżył działania podejmowane w rozpoznawanej sprawie. Odniósł się do decyzji z [...] r., mocą której umorzył postępowanie w sprawie dotyczącej samowoli budowlanej. Następnie organ ten wskazał, że obecny właściciel jak i jego poprzednicy nie uzyskali ze strony uprawnionego organu zgody na zmianę sposobu użytkowania przedmiotowego obiektu. W dalszej części uzasadnienia organ przybliżył działania podejmowane w ramach tego postępowania, a zawiązane z samowolą użytkowania zajmowanego obiektu. Z uwagi na brak dokumentów przewidzianych treścią art. 71 a ust. 1 Prawa budowlanego, zdaniem tego organu obliguje to organ nadzoru budowlanego do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o postanowienia art. 71 a ust. 4 tej ustawy i nakazanie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W końcowej części uzasadnienia przywołano treść stosownych przepisów przywoływanej powyżej ustawy.

Odwołanie od tej decyzji wniosła strona reprezentowana przez radcę prawnego J. O. zarzucając powyższej decyzji naruszenie prawa procesowego, a mianowicie art. 156 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez prowadzenie przez ten sam organ nadzoru budowlanego sprawy poprzednio rozstrzygniętej ostateczną decyzją z [...] r. nr [...] sanującą całość robót wykonanych w przedmiotowym budynku. Zarzucono naruszenie przepisów prawa materialnego, a to art. 50 ust. 1 w związku z art. 71 a ust. 1 Prawa budowlanego poprzez wszczęcie i prowadzenie postępowania w przedmiocie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego bez wymaganego zgłoszenia. W sytuacji, w której wszystkie wymagane roboty budowlane wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. W świetle powyższego wystąpiono o stwierdzenie nieważności decyzji organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu odwołania przedstawiono argumenty przemawiające za zasadnością postawionych zarzutów decyzji organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00