Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Bk 612/19

Celne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini (spr.), Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, sędzia WSA Jacek Pruszyński, Protokolant st. sekretarz sądowy Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi B. S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu odsetek od zwróconej kwoty należności celnych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] sierpnia 2015 r. B.S.A. (dalej jako: "Spółka") zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu w procedurze uproszczonej poprzez wpis w ewidencji towar w postaci węglowodorów gazowych o zawartości izobutanu 15,7%, n-butanu 51,7 do 58,7%, butylenu 0,4 do 1,1%.

W dniu [...] września 2015 r. Spółka złożyła zgłoszenie celne uzupełniające wg SAD nr [...] towar w postaci węglowodorów gazowych o zawartości propanu i propylenu izo-butanu 15,7% do 20,7%, n-butanu 51,7 do 58,7%, butylenu 0,4 do 1,1% zaklasyfikowany do 2711 13 97 Taryfy celnej, obejmujący: Gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe; Skroplone; Butan; Pozostały.

Zgłoszenie celne zostało przyjęte przez organ celny, a dane w nim zawarte stanowiły podstawę do zastosowania przepisów regulujących procedurę celną dopuszczenia do obrotu oraz określenia kwoty długu celnego. Do ustalenia kwoty wynikającej z długu celnego przyjęto stawkę celną w wysokości 0,7%.

Wnioskiem (wpływ [...] sierpnia 2019 r.) r. Spółka wystąpiła o sprostowanie ww. zgłoszenia celnego w zakresie klasyfikacji taryfowej towaru, stawki celnej i kwoty naliczonych należności celnych oraz zwrot nadpłaconej kwoty długu celnego wraz z odsetkami. W uzasadnieniu wskazała na wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 maja 2016 r. w sprawie C-286/15 oraz z 18 stycznia 2017 r. w sprawie C-365.

W toku prowadzonego postępowania organ wystąpił do Działu Laboratorium Celnego P. Urzędu Celno-Skarbowego w B. o wydanie opinii, czy dla mieszaniny o składzie określonym w przedłożonych certyfikatach możliwe jest ustalenie składnika, który nadaje jej zasadniczy charakter. Na postawie przeprowadzonej analizy przedłożonych certyfikatów dotyczącej składu ww. mieszaniny laboratorium stwierdziło, że nie jest w stanie wskazać pojedynczego składnika, który z uwagi swoje właściwości fizyczne nadawałby jej zasadniczy charakter oraz jakie kryterium decydować będzie o zasadniczym charakterze tego składnika w przedstawionych organowi certyfikatach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00