Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 czerwca 2023 r., sygn. III SA/Lu 179/23
Celne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Hałabis Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia [...] lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej i odmowy zwolnienia towaru do procedury dopuszczenia do obrotu oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 13 lutego 2023 r., nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, po rozpatrzeniu odwołania M. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej z dnia 14 listopada 2022 r., nr [...] w przedmiocie zmiany danych w zgłoszeniu celnym.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
W dniu 20 lipca 2022 r. "B" Spółka z o.o., działająca z upoważnienia skarżącej spółki "A", zgłosiła w Oddziale Celnym w M. do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzony z Białorusi towar zadeklarowany jako masa włóknista termomechaniczna wg kodu Taric 4701 00 10 00.
W związku z wątpliwościami co do klasyfikacji taryfowej, w dniu 26 lipca 2022 r. dokonano poboru próbek towaru.
Próbki zostały przesłane do Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego Centrum Technologii Drewna w P., w celu przeprowadzenia badania towaru.
W dniu [...] 2022 r. do Oddziału Celnego w M. wpłynęła opinia powyższego Poznańskiego Instytutu Technologicznego z dnia [...] 2022 r., nr [...] W opinii wskazano, że dostarczony do badania materiał nie jest masą włóknistą termomechaniczną. W próbce nie stwierdzono obecności włókien, które byłyby produktem procesu rozwłóknienia biomasy ani pęków składających się z kilku lub kilkunastu włókien. W badanym materiale dominowały zrębki drzewne z widocznymi elementami kory drzew liściastych i iglastych oraz elementy drzewne będące pozostałością poprodukcyjną fornirów.