Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. II SA/Sz 828/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 listopada 2019 r. sprawy ze skargi Gminy M. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Gimnazjum w M. oddala skargę.
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] nr [...], na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506), Wojewoda stwierdził nieważność uchwały Nr [...] Rady Miejskiej w M. z dnia [...] w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Gimnazjum w M..
W uzasadnieniu organ nadzoru podał, że w dniu [...] do Urzędu Miejskiego w M. wpłynęła skarga E.Z. (nauczyciela Gimnazjum w M.) na Dyrektora Gimnazjum w M.. Pismo to zostało przekazane przez Burmistrza M. do Z. Kuratora Oświaty. [...] Kurator Oświaty, działając na podstawie art. 231 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2096) - dalej "K.p.a.", przesłał ww. skargę do rozpatrzenia Radzie Miejskiej w M.. W rezultacie powyższych działań Rada Miejska w M. rozpatrzyła ww. pismo i podjęła opisaną na wstępie uchwałę.
Wojewoda wskazał dalej, że w § 1 ww. aktu organ stanowiący G. M. uznał, iż skargę z dnia [...] złożoną na działalność Dyrektora Gimnazjum w M. uznać należało za bezzasadną. Rada Miejska w M. przyjęła, że jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi na dyrektora szkoły gminnej na podstawie art. 229 K.p.a. i powinna podjąć stosowną uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi, jednakże musi uwzględnić szczególną pozycję prawną szkoły publicznej i jej dyrektora będącego nauczycielem. Rada powołała się na art. 57 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, w którym unormowano zakres nadzoru sprawowanego przez organ prowadzący, czyli w tym przypadku G. M., wyłącznie w zakresie dotyczącym spraw finansowych i administracyjnych, przy uwzględnieniu odrębnych przepisów.