Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. II SA/Ol 750/19

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Matczak po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2019r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu B.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz B.B. kwotę 597 (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Wójt Gminy, po rozpatrzeniu wniosku B.B., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie (legalizacji) budynku gospodarczego w zabudowie zagrodowej na działce nr [...], obr. [...]., gm. P. Podstawą rozstrzygnięcia był art. 4 ust. 2 pkt 2, art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1 i 4, art. 61, art. 64 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2018r., poz. 1945 ze zm.) dalej jako: u.p.z.p. W uzasadnieniu organ wskazał, że w niniejszej sprawie zastosowanie znajduje art. 61 ust. 4 u.p.z.p.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: Kolegium), po rozpatrzeniu odwołań wniesionych przez R.D. i A.D. - właścicieli sąsiednich nieruchomości, decyzją z [...], nr [...], na podstawie art. 138 § 2 ustawy z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2018r., poz. 2096 ze zm.) dalej jako: k.p.a., uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu organ wskazał, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych w art. 61 ust. 1 u.p.z.p., w tym zasady tzw. dobrego sąsiedztwa. W art. 61 ust. 4 u.p.z.p. ustawodawca przewidział odstępstwo od konieczności zachowania zasady tzw. dobrego sąsiedztwa. Warunkiem zastosowania tego przepisu jest jednoznaczne ustalenie, że: 1. inwestor planuje zabudowę zagrodową, 2. istnieje gospodarstwo rolne, 3. powierzchnia tego gospodarstwa przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Ustalenie warunków zabudowy z powołaniem się na odstępstwo z art. 61 ust. 4 u.p.z.p. wiąże się z koniecznością wykazania przez organy, że inwestor spełnił powyżej wskazane warunki. W rozpatrywanej sprawie organ I instancji podał, że zastosowanie znajduje art. 61 ust. 4 u.p.z.p., lecz jednocześnie przeprowadzono analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w tym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00