Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. I SA/Kr 996/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo Sędziowie: WSA Grażyna Firek WSA Inga Gołowska (spr.) Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2019 r. sprawy ze skargi M. O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w zaskarżonej części, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie [...]zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

Do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął 8 maja 2019r. wniosek M. O.-nazywanego dalej "Skarżącym", o wydanie interpretacji indywidualnej.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny. Skarżący zawarł 9 sierpnia 2017r. umowę pożyczki w formie aktu notarialnego. W akcie tym strony umówiły się w ten sposób, że Skarżący jako pożyczkodawca udzieli pożyczki w kwocie [...]zł na okres do 9 sierpnia 2018r., przy czym pożyczkodawcy zamiast odsetek przysługiwała prowizja w wysokości [...] zł.

Ponadto w wymienionym akcie notarialnym zawarto zapis o przewłaszczeniu nieruchomości pożyczkobiorcy w celu zabezpieczenia wierzytelności. Strony ustaliły, że w przypadku, gdyby cała kwota pożyczki albo jej część nie zostały przez pożyczkobiorcę zapłacona, zobowiązanie Skarżącego do powrotnego przeniesienia własności nieruchomości wygasa. Wówczas Skarżący miałby prawo zaspokoić swoją wierzytelność z przewłaszczonej nieruchomości, między innymi poprzez jej odpłatne zbycie z zaliczeniem uzyskanej kwoty na poczet długu. W tym przypadku jednak pożyczkodawca zobowiązany byłby do zwrotu pożyczkobiorcy nadwyżki między uzyskaną ceną ze sprzedaży a wysokością umorzonej wierzytelności.

Ponieważ pożyczkobiorca nie spłacił pożyczki w umówionym terminie, Skarżący - po złożeniu oświadczenia pożyczkobiorcy o dokonaniu zaspokojenia z przewłaszczonej nieruchomości - przejął tę nieruchomość w celu zaspokojenia swojej wierzytelności. Następnie, realizując ten cel, zbył ją za możliwą do uzyskania cenę [...] zł. W dniu sprzedaży Skarżący otrzymał od kupującego kwotę [...]zł, którą zaspokoił swoją wierzytelność z tytułu pożyczki. W akcie notarialnym dokumentującym zbycie nieruchomości Skarżący oświadczył, że przekazuje pożyczkobiorcy świadczenie w postaci części ceny sprzedaży w kwocie [...]zł (stanowiącej różnicę pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży, a wysokością umorzonej wierzytelności pomniejszonej o ewentualny podatek dochodowy w wysokości 19% od kwoty [...]zł), a kupujący oświadczył, że przekaz ten przyjmuje. Skarżący zobowiązał się wystąpić o uzyskanie interpretacji podatkowej w sprawie opodatkowania sprzedaży nieruchomości oraz zobowiązał się, w przypadku uzyskania korzystnej interpretacji, do przekazania pożyczkobiorcy kwoty [...]zł, czyli różnicy pomiędzy kwotą [...]zł a kwotą [...]zł przekazaną pożyczkobiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00