Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. I SA/Gl 737/19
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury, Asesor WSA Monika Krywow, Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Lewicka, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 października 2019 r. sprawy ze skargi A w L. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), że stanowisko A w L. (dalej: Wnioskodawca, Spółka, strona, skarżąca) przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2018 r., uzupełnionym w dniu 19 marca 2019 r. na wezwanie organu o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejsca opodatkowania usług oraz prawa do odliczenia podatku jest nieprawidłowe.
We wniosku inicjującym postępowanie interpretacyjne w niniejszej sprawie przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką utworzoną i istniejącą na podstawie prawa luksemburskiego z siedzibą w L., zarejestrowaną w Polsce jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca zajmuje się głównie nabywaniem i odsprzedażą towarów na europejsko-języcznych stronach internetowych A. Wnioskodawca nie posiada infrastruktury ani nie zatrudnia pracowników na terytorium kraju. W celu dostarczenia zamówionych towarów do klientów, Wnioskodawca podpisał szereg umów o świadczenie usług związanych z realizacją zamówień (dalej: "Umowa realizacji zamówień") ze spółkami logistycznymi z grupy A oraz niezależnymi podmiotami trzecimi. W Polsce taka umowa została podpisana ze spółką B Sp. z o.o. (dalej: "B"), która obecnie prowadzi 5 centrów logistycznych w Polsce. W Europie istnieje ponad 40 centrów obsługi prowadzonych przez podmioty należące do grupy A, a także kilka centrów logistycznych obsługiwanych przez zewnętrznych dostawców usług logistycznych.