Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 listopada 2019 r., sygn. II SA/Gl 959/19

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan, Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), Protokolant specjalista Magdalena Dąbek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2019 r. sprawy ze skargi S. L. (L.) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, w wyniku wznowienia postępowania, decyzji w przedmiocie uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę

Uzasadnienie

Adwokat P.K. działając w imieniu S.L. (dalej strona lub skarżący) pismem z 1 października 2018 r. wystąpił do Starosty [...] o wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją z [...] r. w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami kategorii A,B,D,T, względnie o stwierdzenie nieważności wskazanej powyżej decyzji z [...] r.

Starosta [...] postanowieniem z [...] r. nr [...] wydanym na podstawie art. 149 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 148 § 1 i § 2 oraz art. 145 § 1 pkt 4 i 5 wyżej wymienionego Kodeksu odmówił stronie wznowienia postępowania w celu uchylenia decyzji Starosty [...] z [...] r. W motywach postanowienia skazano, że strona 13 czerwca 2017 r. zgłosiła się osobiście w siedzibie organu i złożyła wniosek o wydanie Profilu Kandydata, a tym samym dowiedziała się o wydanej decyzji. Wniosek o wznowienie postępowania składa się w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o decyzji i termin ten został przekroczony. Zaznaczono również, że przesłanka przewidziana treścią at. 145 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania administracyjnego nie wystąpiła, ponieważ w sprawie nie zaistniała żadna nowa okoliczność.

Z postanowieniem tym nie zgodziła się strona, w imieniu której adwokat P.K. wniósł zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie. W odwołaniu tym podniesiono naruszenie postanowień art. 145 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez bezpodstawne uznanie, że strona brała czynny udział w postępowaniu administracyjnym zakończonym wydaniem decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, w sytuacji gdy nie zweryfikowano okoliczności podnoszonych przez stronę. Wskazanemu postanowieniu zarzucono naruszenie postanowień art. 145 § 1 pkt. 5 wyżej wymienionego Kodeksu poprzez bezpodstawne uznanie, że w sprawie tej nie pojawiły się nowe okoliczności i dowody mające istotny wpływ na wynik sprawy, w sytuacji gdy z dostępnych zdjęć wynika, że strona nie była kierowcą przynajmniej w dwóch przypadkach, w których naliczono jej punkty karne. Dodatkowo zarzucono kwestionowanemu postanowieniu naruszenie postanowień art. 156 § 1 pkt 2 przywoływanego Kodeksu z uwagi na nie rozpoznanie wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Nadto podniesiono naruszenie postanowień art. 107 § 1 powoływanego aktu poprzez brak dokładnego i precyzyjnego wskazania podstaw prawnych wydanego aktu oraz art. 7 i art. 11 przedmiotowego Kodeksu poprzez brak ustosunkowania się do wniosku strony o stwierdzenie nieważności postępowania. W uzasadnieniu zażalenia rozwinięto postawione zarzuty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00