Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 6 listopada 2018 r., sygn. II SA/Rz 903/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Maciej Kobak Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka /spr./ WSA Krystyna Józefczyk po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 6 listopada 2018 r. sprawy ze skargi S. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania -skargę oddala-

Uzasadnienie

II SA/Rz 903/18

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi SS w niniejszej sprawie jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2018 r. nr [...], odmawiające wznowienia postępowania dotyczącego rejestracji naczepy ciężarowej marki [...] o nr nadwozia [...], zakończonego ostateczną decyzją własną z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...].

Z jego uzasadnienia i akt administracyjnych sprawy wynika, że ww. pojazd został zarejestrowany na wniosek M sp. z o.o i otrzymał tablice rejestracyjne [...] decyzją Starosty [...] z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 73 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm.) - dalej: "P.r.d.", na wniosek M sp. z o.o. z/s w [...].

W dniu 21 marca 2017 r. SS zwróciła się do Starosty o wznowienie postępowania zakończonego opisaną wyżej decyzją o zarejestrowaniu naczepy ciężarowej. Jako podstawę wznowienia wskazała art. 145 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 z późn. zm.) - dalej: "k.p.a.".

Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2017 r. Starosta [...] wznowił z urzędu postępowanie administracyjne zakończone własną decyzją z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...], a następnie decyzją z dnia [...] maja 2017 r. nr [...], uchylił ją i odmówił zarejestrowania wymienionej na wstępie naczepy ciężarowej. Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 P.r.d., rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie dowodu własności pojazdu, który to dowód zobowiązany jest właściciel pojazdu. W sprawie zakończonej sporną decyzją organ dokonał rejestracji w oparciu o przedłożoną przez Spółkę uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego i wniesieniu aportu obejmującego przedmiotową naczepę ciężarową. Niemniej w takiej sytuacji skutek rozporządzenia w postaci przejścia prawa własności następuje dopiero z chwilę rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego przez sąd rejestrowy. Wobec powyższego, skoro tak w dniu rejestracji, jak do dnia 17 maja 2017 r. sąd rejestrowy nie zarejestrował podwyższenia kapitału Spółki, to brak było podstaw do rejestracji na rzecz Spółki spornego pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00