Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 października 2019 r., sygn. I SA/Wr 575/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Protokolant: starszy sekretarz sądowy Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 października 2019 r. sprawy ze skargi D. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] 2019 r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych: oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi D. K. (dalej także jako: wnioskodawca, strona skarżąca, skarżący) jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego z dnia [...] 2019 r., nr [...] wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej w skrócie: organ interpretacyjny, organ podatkowy) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej skarżący wskazał, że posiada wyższe wykształcenie techniczne i zatrudniony jest w firmie inżynieryjno - projektowej na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku starszego projektanta instalacji przemysłowych, w ramach którego projektuje instalacje wodne, chemiczne oraz petrochemiczne, jak również sporządza dokumentacje projektowe dla obiektów inżynierskich. Wskazana dokumentacja obejmuje różne etapy inwestycji od koncepcji projektowej poprzez projekty budowlane, przetargowe do projektów wykonawczych. Każdy z wykonanych przez wnioskodawcę projektów jest opracowywany indywidualnie w oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie zawodowe, stąd też każdy z nich wykazuje cechy niepowtarzalności wykonanego dzieła niezbędne do uznania go za przedmiot prawa autorskiego.

Dalej wyjaśniono, że wnioskodawca uczestniczy w projektowaniu instalacji przemysłowych i infrastruktury technicznej stając się współtwórcą całego dzieła, co w rozumieniu art. 9 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191 ze zm., dalej: ustawa o prawie autorskim) pozwala mu przypisać status współtwórcy, zaś wykonywane przez niego projekty stanowią utwór w rozumieniu definicji ustawowej, tj. art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim. Wykonane dokumentacje wykonawca sygnuje swoim imieniem i nazwiskiem, co w świetle art. 8 ust. 2 ww. ustawy pozwala stwierdzić, że jest ich twórcą i autorem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00