Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 października 2019 r., sygn. III SA/Wa 35/19
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, sędzia del.SO Agnieszka Baran, Protokolant referent Magdalena Frąckiewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2019 r. sprawy ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 listopada 2018 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.440.2018.2.AG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę. Zgłoszono zdanie odrębne
Uzasadnienie
W dniu 3 września 2018 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej DKIS) wpłynął wniosek D. sp. z o.o. z/s w W. (dalej Skarżąca) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ. U. z 2018 r., poz. 1036 ze zm., dalej Updop).
W złożonym wniosku Skarżąca przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że jest spółką deweloperską działającą w ramach G. Celem Skarżącej było wykonanie projektu inwestycyjnego, polegającego na budowie budynku biurowo-usługowego na nieruchomości należącej do innego członka wspomnianej grupy, tj. S. (dalej Fundusz).
Między Skarżącą a Funduszem zawarta została umowa koordynacji procesu deweloperskiego. Na mocy tej umowy Fundusz powierzył Skarżącej do realizacji: 1) dalszą realizację i ukończenie inwestycji (wraz z wykonaniem prac fit-out), 2) uzyskanie certyfikatu L. dla budynku oraz wynajęcie powierzchni najmu w budynku w okresie wynajmu, 3) świadczenie usług polegających na zawieraniu, wykonywaniu, zmianie oraz rozwiązywaniu przez Spółkę umów z podmiotami świadczącymi usługi na nieruchomości tj. dostawy mediów, administrowania, ochrony. Z tytułu zawartej umowy Skarżącej przysługuje wynagrodzenie, na które składają się poniesione w związku z tym koszty oraz uzgodniona marża.
W celu realizacji umowy koordynacji Skarżąca zawarła umowę ze S. (dalej S.), na mocy której nabyła następujące świadczenia: 1) zarządzanie rozwojem/procesem budowy nieruchomości, zarządzanie projektami, planowanie/projektowanie, wsparcie w wynajmie nieruchomości (leasing); 2) marketing i komunikację związane z promocją inwestycji; 3) kontrolę jakości technicznej, w tym kontrolę jakości prac budowlanych; 4) wsparcie działalności obejmujące wsparcie w zakresie nabywania i zbywania aktywów, których dotyczy realizowany projekt; 5) wsparcie prawne, w tym raportowanie i sporządzanie projektów umów; 6) wsparcie biznesowe oraz obsługę administracyjną, w tym świadczenia związane z BHP, ochroną środowiska oraz ekologią, wsparcie administracyjno-biurowe i relacje z menadżerami, zarządzanie kapitałem ludzkim, tj. osobami z ramienia S., gdyż Skarżąca nie zatrudnia pracowników, wsparcie w kwestiach podatkowych związanych z projektem, obsługę zaopatrzenia w materiały biurowe oraz sprzęt i maszyny używane podczas robót budowlanych, kontrolę/audyt wewnętrzny projektów, badanie, doradztwo, projekty kontroli finansowej, dodatkowe wsparcie w działaniach komunikacyjnych. Skarżąca podkreśliła, że usługi wykonywane przez S. mają charakter usług niematerialnych związanych z zarządzaniem. Wynagrodzenie za wspomniane usługi podawane jest łącznie bez wyszczególniania konkretnych świadczeń. Wynagrodzenie jest kalkulowane na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych przez S., powiększonych o narzut zysku S. Skarżąca rozlicza również z S. koszty zewnętrzne, tj. usługi nabyte przez S. od podmiotów z G. lub innych podmiotów w celu realizacji wspomnianej umowy. Rozliczenie kosztów zewnętrznych następuje bez powiększenia o narzut zysku.