Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 października 2019 r., sygn. III SA/Wa 498/19
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, asesor WSA Piotr Dębkowski (sprawozdawca), Protokolant referent Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 października 2019 r. sprawy ze skargi I. sp. z o.o. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 grudnia 2018 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.484.2018.2.RK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz I. sp. z o.o. kwotę 680 zł (słownie: sześćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 25 września 2018 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej DKIS) wpłynął wniosek I. sp. z o.o. z/s w W. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r., Nr 1036 ze zm., dalej Updop).
Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynikało, że jest ona częścią międzynarodowej grupy I. Podmioty należące do tej grupy świadczą usługi polegające na dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie zarządzania obiektami, technicznego utrzymania nieruchomości, utrzymania czystości i higieny, cateringu oraz wsparcia. Międzynarodowy charakter działalności grupy I. umożliwia nawiązywanie współpracy na szczeblu globalnym z międzynarodowymi korporacjami w zakresie obsługi lokalnych oddziałów tych korporacji. Nawiązywanie takiej współpracy na szczeblach lokalnych jest w praktyce niemożliwe z uwagi na to, że międzynarodowe korporacje dokonują wyboru dostawców usług w sposób scentralizowany. Korporacje te narzucają powiązanym spółkom lokalnym, z jakich dostawców usług spółki te mogą korzystać.
W ramach grupy I. funkcjonuje spółka I. A/S z/s w Danii, która świadczy na rzecz podmiotów z grupy (w tym na rzecz skarżącej) usługi dotyczące pozyskiwania nowych zleceń od klientów (międzynarodowych korporacji), nawiązywania nowych relacji i pozyskiwania nowych klientów, ustalenia globalnych warunków współpracy grupy I. z danym klientem. Ustalenie globalnych warunków współpracy polega przede wszystkim na wdrożeniu systemów, procesów i narzędzi w skali globalnej, dostosowanych do konkretnych wymogów danego klienta oraz ich konsekwentnemu stosowaniu we wszystkich krajach objętych umową. I. zawiera z klientami umowy na poziomie globalnym w formie umów ramowych świadczenia usług. Nie pobiera od klientów wynagrodzenia za wykonywanie wspomnianych usług.