Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 października 2019 r., sygn. I SA/Łd 542/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie: Sędzia WSA Cezary Koziński Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Agnieszka Kerszner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2019 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z/s w G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2014 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 19 czerwca 2019 r. A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z [...]. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2014 r.

Z akt sprawy wynika, Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w Ł. przeprowadził w Spółce na podstawie upoważnienia z 2 grudnia 2016 r. kontrolę podatkową w zakresie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2014 r. Kontrolujący nie mieli pełnego dostępu do dokumentacji podatkowej Spółki, jako że ta została zajęta w dniu 19 kwietnia 2016 r. na zlecenie Prokuratury Rejonowej w P. i przekazana za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Ł., w ramach realizacji wniosku strony niemieckiej o pomoc prawną, do Prokuratury w G. prowadzącej sprawę o oszustwo podatkowe. Udało im się jednakże pozyskać, przekazane przez Spółkę w formie elektronicznej, rejestry zakupu i sprzedaży VAT za kontrolowany okres.

Biorąc pod uwagę zebrany w toku kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego materiał dowodowy decyzją z [...]. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w Ł. na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej "ustawa o VAT) określił spółce A wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za styczeń, luty, lipiec oraz sierpień 2014 roku oraz wysokość zobowiązania podatkowego za marzec, kwiecień, maj oraz czerwiec 2014 r. Organ podatkowy wyłączył możliwość dokonania przez skarżącą spółką obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych na jej rzecz przez B Sp. z o,o., C sp. z o.o., D Sp, z o.o., E Sp. z o.o. oraz F sp. z o.o., w stosunku do których, biorąc pod uwagę zebrany materiał dowodowy, wskazano, że wystawione zostały przez podmioty pozorujące jedynie prowadzenie działalności gospodarczej oraz nie dokumentują rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00