Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 października 2019 r., sygn. III SA/Lu 342/19
Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca) Sędzia WSA Anna Strzelec Protokolant Starszy asystent sędziego Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 8 października 2019 r. sprawy ze skargi J. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd po drogach publicznych pojazdu nienormatywnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] kwietnia 2019 r., nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w L. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. z dnia [...] lutego 2019 r., nr [...] o wymierzeniu J. L. kary pieniężnej w wysokości 15 000 zł za przejazd po drogach publicznych pojazdu nienormatywnego bez zezwolenia kategorii VII.
Podstawę faktyczną powyższego rozstrzygnięcia stanowiły następujące ustalenia:
W dniu [...] grudnia 2018 r. na terenie przejścia granicznego w H. poddany został kontroli zespół pojazdów o numerze rejestracyjnym [...], należący do J. L. (dalej jako "skarżący"). W części ładunkowej naczepy znajdował się towar w postaci spycharki czołowej gąsiennicowej o wadze 34 150 kg. W trakcie kontroli stwierdzono przekroczenie nacisku trzeciej osi pojazdu będącej składową grupy dwóch osi, w której jedna jest osią napędową, a druga osią nienapędową (odległość między osiami składowymi wynosi 1,35 m) o 340 kg (przekroczenie dopuszczalnej wartości o 3,58%) przy dopuszczalnym przewidzianym przepisami prawa nacisku osi składowej wchodzącej w skład grupy osi wynoszącym 9,5 tony dla każdej osi, oraz przekroczenie nacisku drugiej osi przyczepy będącej składową grupy osi składającej się z więcej niż trzech osi napędowych przyczepy (odległość miedzy osiami składowymi 1,31 m) o 240 kg (przekroczenie dopuszczalnej wartości o 2,67%) przy dopuszczalnym przepisami prawa nacisku osi składowej wchodzącej w skład grupy osi wynoszącym 9 ton dla każdej osi, jeżeli jest ona wyposażona w koła bliźniacze i zawieszenie pneumatyczne. Wyniki ważenia statycznego wykazały, że masa całkowita zespołu pojazdów wynosi 54 940 kg, co stanowi przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o 37,35%. Wyniki ważenia dynamicznego i statycznego zostały utrwalone w protokole kontroli [...] z [...] grudnia 2018 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right