Wyrok WSA w Kielcach z dnia 30 października 2019 r., sygn. II SA/Ke 630/19
Samorząd terytorialny; Prawo miejscowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Armański, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Asesor WSA Agnieszka Banach (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 października 2019 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Opatowie na uchwałę Rady Gminy Baćkowice z dnia 19 lutego 2003 r. nr IV/23/03 w przedmiocie uchwalenia statutów sołectw stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.
Uzasadnienie
Zaskarżoną uchwałą z dnia 19 lutego 2003 r. nr IV/23/03 Rada Gminy w Baćkowicach podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia statutów sołectw. Zgodnie z § 1 tej uchwały, uchwalono statuty jednostek pomocniczych gminy Baćkowice, które stanowią załączniki od nr 1 do 15 do uchwały.
Zgodnie z § 12 załączników do zaskarżonej uchwały, do wyłącznej właściwości zebrania wiejskiego należy: wybór i odwołanie sołtysa (pkt 2) i wybór i odwołanie członków rady sołeckiej (pkt 3). Stosownie do § 16 ust. 1 załączników do uchwały stanowi, że: "Zebranie wiejskie jest ważne, gdy mieszkańcy sołectwa zostali o nim powiadomieni w sposób zwyczajowo przyjęty i uczestniczy w nim przynajmniej 1/5 mieszkańców sołectwa uprawnionych do udziału w zebraniu wiejskim zgodnie z
§ 13. Z kolei ustęp 2 paragrafu 16 brzmi:, Jeżeli w wyznaczonym terminie nie uzyskano wymaganego quorum, zwołujący zebranie wyznacza nowy termin. Zebranie w nowym terminie jest ważne bez względu na ilość mieszkańców biorących w nim udział". Paragraf 24 ust. 1 tych załączników stanowi, że: "Pierwsze zebranie wiejskie po wyborach Rady Gminy nowej kadencji, na którym ma być dokonany wybór sołtysa i rady sołeckiej zarządza Wójt Gminy w terminie nie później niż 6 miesięcy od końca poprzedniej kadencji Rady Gminy." Zarządzenie Wójta Gminy w sprawie zwołania zebrania zawiera: miejsce, dzień i godzinę zebrania wiejskiego oraz wskazuje drugi termin zebrania w razie braku quorum w pierwszym terminie (§ 24 ust. 2 pkt załączników do uchwały). Stosownie zaś do § 26 ust. 1 załączników do uchwały, dla dokonania ważnego wyboru sołtysa i rady sołeckiej na zebraniu wymagana jest osobista obecność co najmniej 1/5 uprawnionych mieszkańców sołectwa. O ile w wyznaczonym terminie nie uzyskano obecności wymaganej liczby mieszkańców, wybory w drugim terminie mogą być przeprowadzone w tym samym dniu bez względu na liczbę obecnych na zebraniu uprawnionych mieszkańców sołectwa. Z kolei z mocy § 28 pkt 1 załączników do uchwały, wybory sołtysa i członków rady sołeckiej odbywają się w następujący sposób: prawo ustnego zgłaszania kandydatów posiada wyłącznie uczestnik zebrania, któremu przysługuje czynne prawo wyborcze. Jak postanowiono w § 29 załączników do uchwały, odwołanie sołtysa i rady sołeckiej lub poszczególnych jej członków przed upływem kadencji jest wyłączną kompetencją zebrania wiejskiego. Dla dokonania ważnego odwołania sołtysa na zebraniu wiejskim wymagana jest obecność co najmniej 1/5 uprawnionych mieszkańców sołectwa. Zebranie odbywa się w jednym terminie (§ 31 ust. 1 załączników do uchwały).