Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 września 2019 r., sygn. III SA/Wa 286/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Monika Barszcz, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca) sędzia WSA Radosław Teresiak, Protokolant ref. staż. Katarzyna Dorota Wielgosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2019 r. sprawy ze skargi Funduszu M. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 listopada 2018 r. nr 0114-KDIP4.4012.536.2018.1.AKO w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Fundusz M. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako wnioskodawca, spółka lub skarżąca) wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od tego podatku usługi świadczonej na rzecz Funduszu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm., dalej: ustawa o VAT).

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, co następuje:

W zakresie opisu działalności spółki, wskazano że jest ona zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, specjalizującym się w udzielaniu pożyczek dla firm (dalej: pożyczkobiorcy), świadczeniu usług prawnych oraz windykacyjnych.

Spółka w związku z zainteresowaniem jej ofertą i w celu pozyskania środków finansowych niezbędnych do dalszego rozwoju w ramach działalności statutowej, spienięża (zbywa poprzez przelew) wierzytelności przyszłe z pożyczek (niewymagalne należności o zwrot kapitału, odsetek i ewentualnych opłat dodatkowych) z dyskontem, dzięki czemu uwalnia środki na udzielanie kolejnych pożyczek. W tym celu zbywa na rzecz Funduszu Sekurytyzacyjnego (dalej: Fundusz) utworzone pakiety wierzytelności pożyczkowych wobec pożyczkodawców, w stosunku do których wierzycielem pierwotnym jest spółka. W wyniku tego zbycia kwoty, należne od klientów w związku z udzieloną pożyczką, podlegają zapłacie bezpośrednio do Funduszu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00