Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 19 września 2019 r., sygn. II SA/Sz 329/19

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Protokolant starszy inspektor sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 września 2019 r. sprawy ze skargi D. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] roku, nr [...], Wójt Gminy K. odmówił ustalenia na rzecz D. R., dalej jako "skarżący", warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...], położonej w obrębie K., gmina K..

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że centralizacja urbanistyczna wsi K. znajduje się przy głównych drogach publicznych (ulice: N., T., P., O., S., M. I., K., P.). We wnioskowanym rejonie znajduje się tylko jedna zagroda rolnicza, nie mająca wspólnych granic z terenem inwestycji. W ocenie organu wprowadzenie intensywnej zabudowy jednorodzinnej w rolniczą przestrzeń spowoduje chaos urbanistyczny oraz zmianę pierwotnej funkcji, co kłóci się z zasadą dobrego sąsiedztwa. Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska organ pierwszej instancji przywołał szereg wyroków sądów administracyjnych. Ponadto organ pierwszej instancji stwierdził, że wnioskowana zabudowa nie stanowi kontynuacji cech zabudowy istniejącej w zakresie: szerokości elewacji frontowej, wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, linii zabudowy.

D. R. złożył odwołanie od powyższej decyzji, zarzucając jej:

1. Błąd w ustaleniach faktycznych, przejawiający się w:

a) ustaleniu, iż na analizowanym obszarze znajduje się jedna zabudowa zagrodowa, teren lasów, wód oraz tereny rolne, podczas gdy na analizowanym obszarze znajdują się budynki mieszkalne jednorodzinne, zlokalizowane na działkach nr [...] oraz [...],

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00