Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 września 2019 r., sygn. I SA/Łd 313/19

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.) Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Protokolant: specjalista Małgorzata Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2019 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania z wniosku o umorzenie zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za 2015 rok 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy R. z [...] roku nr [...] ; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz strony skarżącej kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

I SA/Łd 313/19

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy R. z dnia [...] listopada 2018 r. umarzającą postępowanie z wniosku A. W. o umorzenie zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za 2015 rok, wobec braku zaległości w tym podatku.

W uzasadnieniu organ wskazał, że sprawa została wszczęta wnioskiem A. W. z dnia 20 października 2016 r., którym skarżąca wystąpiła o umorzenie w całości zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za 2015 rok oraz odsetek w łącznej kwocie 12.767.60 zł, wynikających z decyzji Wójt Gminy R. ustalającej podatek od nieruchomości od zabudowanych działek nr 2473 i 2476, będących współwłasnością A. W. i D. W..

W uzasadnieniu wniosku A. W. podniosła, że jej problemy zaczęły się od jesieni 2008 r., kiedy to odmówiono jej wstępu na teren nieruchomości, opierając się na dokumencie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w B., z którego wynikało, że wyłącznym użytkownikiem jest D. W., który wystąpił o legalizację wzniesionych na terenie zakładu budynków i obiektów budowlanych. Wnioskodawczyni dodała, że sprawa "przekłamania" w dokumentach została zgłoszona do Prokuratury w B., która jednak odmówiła wszczęcia dochodzenia. Przed organami nadzoru budowalnego sprawa toczyła się prawie 8 lat, a wadliwych decyzji wydanych w 2008 r. nie można już zmienić z uwagi na przedawnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00