Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 września 2019 r., sygn. I SA/Kr 125/19
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas Sędzia: WSA Maja Chodacka (spr.) Sędzia: WSA Paweł Dąbek Protokolant: sekr. sąd. Aleksandra Osipowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2019 r. sprawy ze skargi N. Sp. z o. o w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 listopada 2018 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie [...]zł ([...] złotych).
Uzasadnienie
1.1. Zaskarżoną interpretacją z 20 listopada 2018r., nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy - spółki N. Sp. z o.o. w K. Z. przedstawione we wniosku z 7 września 2018r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania należności za bezumowne korzystanie z lokalu - jest nieprawidłowe.
1.2. Zaskarżona interpretacja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
W dniu 10 września 2018r. do organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania należności za bezumowne korzystanie z lokalu.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku wskazywał, że spółka jest właścicielem nieruchomości - Centrum [...], w których wynajmuje lokale na potrzeby działalności handlowo-usługowo-biurowej dla spółek i osób fizycznych. W dniu 9 listopada 2012r. spółka podpisała z najemcą na okres 10 lat umowę na wynajem lokalu na potrzeby prowadzenia klubu fitness. Wobec narastania zadłużenia po stronie najemcy spółka złożyła najemcy w dniu 6 listopada 2017r. wypowiedzenie umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym. Najemca nie uregulował należności ani nie opuścił lokalu. Tak więc od 23 listopada 2017r. spółka obciążała najemcę fakturami VAT z tytułu bezumownego korzystania z lokalu w wysokości dotychczasowego czynszu najmu oraz opłat eksploatacyjnych. Ponieważ najemca nadal nie chce opuścić lokalu, spółka 27 czerwca 2018r. złożyła do sądu pozew o eksmisję najemcy. Spółka obciąża najemcę czynszem, opłatą eksploatacyjną oraz refakturami mediów. W skład opłaty eksploatacyjnej wchodzą wszystkie koszty utrzymania części wspólnych. Zużycie mediów obliczane jest w oparciu o wskazania liczników.