Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 24 września 2019 r., sygn. II SA/Bd 1392/18
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Starszy sekretarz sądowy Jakub Jagodziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2019 r. sprawy ze skargi A.K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...], 2. przyznaje ze Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy) na rzecz adwokat N.T. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] Wojewoda K. - P. utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z [...] czerwca 2018 r. zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą D. i H. L. pozwolenia na budowę wiaty (przeznaczonej na cele gospodarcze) na działce nr [...] przy ul. [...] w M..
Decyzja zapadała w następującym stanie sprawy.
Dorota i Henryk małżonkowie L. (zwani dalej "inwestorem") wnieśli o wydanie pozwolenia na budowę budynku wiaty gospodarczej.
Wraz z wnioskiem przedstawili projekt budowlany wraz z planem zagospodarowania terenu, z którego wynika, że planowana inwestycja będzie zlokalizowana na granicy z działką nr [...].
Decyzją z dnia [...] czerwca 2018 r. (nr [...]) Starosta M. udzielił Inwestorowi wnioskowanego pozwolenia na budowę. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Starosta wyjaśnił, że przedłożony przez inwestora projekt budowlany ma wymaganą formę, jest kompletny oraz nie jest niezgodny z ustaleniami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy (wydanej [...] kwietnia 2014 r.) oraz z przepisami techniczno - budowlanymi. Organ wyjaśnił przy tym, że nie uwzględniono w toku postępowania § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietna 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie albowiem projektowany obiekt nie stanowi budynku, a nie jest możliwa interpretacja przepisów prawa w sposób rozszerzający i w konsekwencji nie jest możliwe stosowanie przepisów prawa dotyczących budowy budynków do budowy wiaty gospodarczej.