Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Wr 458/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: sędzia WSA Daria Gawlak - Nowakowska, sędzia WSA Maria Tkacz - Rutkowska, Protokolant: starszy specjalista Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi Gminy Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług: I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Gminy Z. kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydana [...] 2019 r. na wniosek Gminy Z. dotycząca zasad rozliczenia podatku od towarów i usług.
Jak wynikało z akt sprawy skarżąca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, opisując okoliczności faktyczne sprawy, podała, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Od 1 stycznia 2017 r. dokonała centralizacji rozliczeń podatku VAT z podległymi jednostkami organizacyjnymi. Jedną z nich jest Urząd Gminy (dalej: Urząd), który jako jednostka budżetowa prowadzi sprzedaż opodatkowaną, zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu VAT. Działalność skarżącej w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę wykonuje Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (dalej: Referat), który jest częścią Urzędu. Z tytułu świadczenia usług wystawiane są faktury VAT, przy czym dla jednostek organizacyjnych strony (jednostek budżetowych innych niż instytucje kultury posiadające osobowość prawną) od 1 stycznia 2017 r. wystawiane są noty księgowe.
Urząd prowadzi sprzedaż m.in. w zakresie dostawy wody dla mieszkańców, osób prowadzących działalność gospodarczą oraz jednostek budżetowych skarżącej. Dane za 2017 r. wskazują, że udział przychodów uzyskanych od własnych jednostek (Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Szkoła Podstawowa, Zespół Szkół) w ogólnej sumie przychodów, które strona uzyskuje od wszystkich wskazanych grup wyniósł 0,0073, co oznacza, że związek przychodów ze sprzedażą opodatkowaną VAT wynosi 0,9927, czyli 99,27% - w zaokrągleniu 100%.