Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. II SA/Po 266/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 lipca 2019 r. sprawy ze skargi M. G. na postanowienie Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. (dalej w skrócie: "PINB"), postanowieniem z dnia [...] 2018 r. o nr [...] ([...]), wydanym na podstawie art. 49 ust. 1 i 2, art. 59f ust. 1, art. 59 g ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r., poz. 1202 z późn. zm.) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2017 r., poz. 1257 z późn. zm.), ustalił opłatę legalizacyjną w wysokości 125 000 zł (słownie: sto dwadzieścia pięć tysięcy złotych) związaną z budową wiaty na nieruchomości przy ul. [...] w P. (działka nr [...], arkusz [...], obręb P.). Jako osobę zobowiązaną do uiszczenia powyższej opłaty legalizacyjnej wskazano J. M.. Organ określił jednocześnie rachunek bankowy, na który winna być wniesiona opłata oraz termin do dokonania tej czynności.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż podczas kontroli przeprowadzonej w dniu 30 września 2014 r. na nieruchomości przy ul. [...] w P. (działka nr [...], arkusz [...], obręb P.), której właścicielką jest J. M., stwierdzono istnienie wiaty o konstrukcji drewnianej, przylegającej do znajdującego się na nieruchomości przy ul. [...] budynku mieszkalnego, oddaloną o 1,1 m od ogrodzenia z nieruchomością przy ul. [...]. Ustalono powierzchnię wiaty na 32,4 m2, podczas gdy rodzice właścicielki nieruchomości okazali złożone zgłoszenie zamiaru budowy wiaty o pow. 24,90 m2 . Dalej organ wyjaśnił, iż postępowanie zostało wszczęte przed wejściem w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. z 2016 r., poz. 2255), to jest przed 1 stycznia 2017 r. i przy rozstrzyganiu niniejszej sprawy, zgodnie z art. 26 ust. 1 powołanej ustawy, mają zastosowanie przepisy Prawa budowlanego w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem. Tym samym nie ma znaczenia dla przebiegu niniejszego postępowania okoliczność, że według przepisów obecnie obowiązujących budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, nie wymaga pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00