Negatywna opinia kuratora oświaty a zasada samodzielności samorządu terytorialnego - Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 lipca 2019 r., sygn. III SA/Łd 431/19
Negatywna opinia kuratora oświaty dotycząca planu sieci szkół podstawowych nie może wykraczać poza zakres oceny zgodności z wymogami zawartymi w art. 39 ustawy Prawo oświatowe i nie może naruszać zasady samodzielności samorządu terytorialnego.
Oświata
Dnia 4 lipca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Asesor WSA Małgorzata Kowalska Protokolant Sekretarz sądowy Aneta Lubasińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lipca 2019 roku sprawy ze skargi Gminy Oporów na opinię Łódzkiego Kuratora Oświaty z dnia 28 lutego 2019 roku nr ŁKO.DSK.540.7.1.2019.IL w przedmiocie projektu uchwały w sprawie ustalenia planu sieci szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Oporów oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych 1. uchyla zaskarżoną opinię; 2. zasądza od Łódzkiego Kuratora Oświaty na rzecz strony skarżącej Gminy Oporów kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
28 lutego 2019 r. Łódzki Kurator Oświaty na podstawie art. 39 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.) w związku z art. 81 ust. 3 i art. 170 pkt 3 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2245 ze zm.), po analizie projektu uchwały Rady Gminy Oporów w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Oporów oraz określenia granic ich obwodów negatywnie zaopiniował projekt uchwały Rady Gminy Oporów w sprawie ustalenia planu sieci szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Oporów oraz granic ich obwodów obowiązujących od 1 września 2019 r.
W uzasadnieniu Łódzki Kurator Oświaty podniósł, że Rada Gminy Oporów przedstawiła projekt uchwały w sprawie ustalenia sieci publicznych szkół podstawowych oraz granic ich obwodów od 1 września 2019 r. W przedłożonym projekcie uchwały dokonano zmiany obwodów szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Oporów w stosunku do uchwały XXVI/125/2017 Rady Gminy Oporów z 31 marca 2017 r. Zmiany te polegają na: poszerzeniu granic obwodu Szkoły Podstawowej w Oporowie im. Jana Pawła II z oddziałem przedszkolnym o miejscowości: Raj, Skórzewa, Stanisławów; zmniejszeniu granic obwodu Szkoły Podstawowej w Szczycie im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego z oddziałem przedszkolnym poprzez wyłączenie miejscowości: Raj, Skórzewa, Stanisławów. Wójt Gminy Oporów w piśmie nr OR.4421.1.2.2019 wyjaśnił, że głównym powodem zmiany granic obwodów szkół jest fakt, że większość uczniów z miejscowości Raj, Skórzewa i Władysławów uczęszcza do szkoły w Oporowie, a odległości do obu szkół są porównywalne. W ocenie Łódzkiego Kuratora Oświaty w przedłożonym projekcie uchwały nie został spełniony warunek, o którym mowa art. 39 ust. 2 ustawy, tj. droga dziecka do szkoły przekracza odległości w nim wskazane. W przypadku uczniów z miejscowości Raj i Skórzewa pogorszyły się warunki ich dostępności do szkoły poprzez znaczne wydłużenie drogi. Droga dzieci z miejscowości Raj do szkoły w Szczycie wynosi 8,5 km. Droga Raj - Oporów wynosi 11,2 km. Droga dzieci z miejscowości Skórzewa do szkoły w Szczycie wynosi 7,6 km. Droga Skórzewa - Oporów wynosi 10,1 km. W obu przypadkach jest to wydłużenie o 2,5 km, co jest niekorzystne dla każdego ucznia szkoły podstawowej. Zmniejszenie granic obwodu Szkoły Podstawowej w Szczycie im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego z oddziałem przedszkolnym poprzez wyłączenie z jej obwodu miejscowości Raj, Skórzewa, Stanisławów, tj. zmniejszenie o około 1/3 rodzi poważne zagrożenie dla spełnienia warunku, o którym mowa w art. 39 ust. 6 pkt 1 ustawy począwszy już od roku szkolnego 2019/2020. W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa w Szczycie im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego liczy 59 uczniów w 7 oddziałach (nie ma oddziału klasy II) i 15 dzieci w oddziale przedszkolnym. Zmniejszenie granic obwodu szkoły może być główną przyczyną prowadzącą do ograniczenia jej pełnej struktury organizacyjnej, co stoi w sprzeczności z art. 39 ust. 6 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe. Zdaniem organu administracji, rozwiązania wskazane w projekcie uchwały Rady Gminy Oporów w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Oporów oraz ich obwodów od 1 września 2019 r. nie spełniają w pełni warunków określonych w art 39 ust. 1, 2, 5a-7a ustawy Prawo oświatowe.