Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Wr 45/19

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk, Sędzia WSA Kamila Paszowska-Wojnar (sprawozdawca), Protokolant Referent Paweł Poźniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy oprocentowania nadpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A (dalej: strona, skarżąca, fundusz, spółka) jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W (dalej: organ drugiej instancji, organ odwoławczy) z dnia [...], nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika D. Urzędu Skarbowego we W. z dnia [...], nr [...] odmawiającą skarżącej oprocentowania nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych w łącznej kwocie 5.429.555,00 zł.

Z akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 29 grudnia 2017 r. (data wpływu do organu pierwszej instancji - 2 stycznia 2018 r.) skarżąca zwróciła się do organu pierwszej instancji o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu podatku pobranego od dywidend wypłaconych na rzecz funduszu w latach 2012-2014 przez płatników: B, C oraz D - wraz z oprocentowaniem w łącznej kwocie 5.429.554,39 zł.

Skarżąca we wniosku wskazała, że dochody z dywidend uzyskane w Polsce w latach 2012-2014 powinny być zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.). Zgodnie bowiem z tym przepisem zwalnia się od podatku instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), które spełniają łącznie wymienione w tym przepisie warunki. W ocenie strony, w latach 2012-2014 spełniała ona wszystkie ze wskazanych w ww. przepisie warunków zwolnienia z opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00